Cizinci mají problém získat v Česku vízum. Výhody budou mít spíše vzdělanější žadatelé

Odborná specializace nebo vysokoškolský titul může být v příštích letech snadnější vstupenkou na tuzemský trh. Hlavně lidé ze zemí mimo Evropskou unii prokličkují s diplomem v ruce českou byrokracií rychleji. Kvalifikované profese jako jsou technici nebo IT specialisté budou žádanější než například řemeslníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinci v Česku | Foto: Správa uprchlických zařízení

Situace se v posledních letech zhoršila kvůli ekonomické krizi a Česko tak pro cizince nabízí jen zhruba patnáct stovek volných pracovních míst.

Sedmatřicetiletý Sergej přišel do Česka z Ukrajiny před šesti lety. Původně chtěl v Praze studovat FAMU, nakonec ale pracuje pro jednu postprodukční firmu jako animátor a IT specialista. Od českých úřadů dostal podnikatelské vízum a snažil se dostat do Prahy i svoji rodinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech cizinců v Česku natáčela redaktorka Petra Benešová.

„Rodinu mám, bylo to trošku složitější, dostat ji sem. Neustále tam potřebovali nějaké papíry. Nejdřív povolili vízum manželce a klukovi nepovolili. Ale žádali jsme o spojení rodiny,“ popisuje dlouhý proces Sergej.

Podobné problémy stále častěji řeší hlavně lidé, kteří nežijí v Evropské unii. Úřady kvůli ekonomické krizi mnohdy dávají přednost spíše těm cizincům, kteří mají vyšší kvalifikaci.

„Záleží na situaci na trhu práce. Je-li situace na trhu práce špatná, tak je špatná i pro cizince. A je ještě horší pro cizince o to, že platí pravidlo evropské, že přednost na jakékoli volné pracovní místo má vždycky občan České republiky nebo občan Evropské unie,“ vysvětluje Pavla Novotná z odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

Vysokoškoláky ano, dělníky ne

Úřady práce nabízejí cizincům v současné době zhruba patnáct stovek volných míst. Na zelené a modré karty, které usnadní práci kvalifikovaným lidem, po kterých je na tuzemském trhu poptávka, Česko přijímá téměř devět stovek cizinců. Stále více budou žádaní vzdělanější lidé ze zahraničí, a ne dělníci.

„Jedná se vesměs o pozice vyžadující vysokoškolské vzdělání. Od příštího roku v návaznosti na nový pobytový zákon by mělo být možné cizincům vydat kartu vysoce kvalifikovaného zaměstnance. Seznam obsahuje celkem 29 profesí," říká Táňa Kozelková z ministerstva práce a sociálních věcí.

Jsou mezi nimi například stavební a strojní inženýři, elektrotechnici, energetici nebo systémoví analytici.

Nejvíce volných pracovních míst na českém trhu bylo před pěti lety. V dalších letech klesl jejich počet o více než polovinu.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme