Patová situace: 52 Ukrajinců uvízlo na hraničním přechodu u Náchoda. Nemůžou tam ani zpět

Dvaapadesát občanů Ukrajiny se už tři dny marně snaží dostat z Česka zpět do své vlasti. Při cestě autobusem uvízli před hraničním přechodem s Polskem v Náchodě. Stalo se tak po nařízení vlády v souvislosti s opatřeními před dalším šířením nákazy koronaviru v Česku. Vláda uzavřela hranice v pátek 13. března. Nyní se proto cizinci nachází v patové situaci.

Od zpravodaje z místa Náchod Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinci na hranicích | Foto: Václav Plecháček | Zdroj: Český rozhlas

Přes hranice Ukrajince pustit nechtějí, zpět se nemají kam vrátit. Provizorně tak žili na parkovišti u jednoho z obchodních domů. V podvečer jim náchodská radnice poskytla alespoň teplé jídlo a místo na umytí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z místa, kde zůstali cizinci na hranicích

Místostarosta Náchoda Jan Čtvrtečka (ČSSD) oznámil cizincům, že jim radnice poskytla dočasný azyl na jinak uzavřeném dopravním hřišti. „Jsou to lidé v nouzi, my v tuto chvíli nevíme, jak dlouho bude tato situace trvat. Vypadá patově,“ komentuje Čtvrtečka.

Ve skupině jsou ženy i muži rozdílného věku, před třemi dny (v sobotu 14. března) odjeli z Prahy autobusem, který je měl dopravit do ukrajinského Charkova, kam ale nedojeli. Na hranicích je zastavilo vládní nařízení, které nikomu (až na výjimky) neumožňuje vycestovat z ani do Česka. Je v platnosti od pátku 13. března.

Hamáček chce od páteční půlnoci hraniční kontroly s Německem a Rakouskem, jedná o tom vláda

Číst článek

Muž, který se představil jako Ivan, si emotivně stěžuje, že je při odjezdu na případné problémy nikdo z dopravní společnosti neupozornil.

Ukrajinci se navzájem neznali, pracovali na různých místech Česka. Třeba Julie byla zaměstnaná jako pokojská: „Byla jsem v hotelu na práci a tam mi řekli, že mám jet domů. Jenže tam mě nepustí.“

Co s nimi bude dál, nikdo neví. Podle mluvčí policie Magdaleny Vlčkové mají doklady v pořádku a na území České republiky tak pobývají oprávněně.

„V návaznosti na to jsme těmto osobám poskytli maximální penzum informací, jak mohou ve své situaci dále sami postupovat. Dále byli poučeni, že musí neprodleně kontaktovat svůj zastupitelský úřad,“ uvedla Vlčková.

Ani ten ale zatím nic nevyřešil a vůbec tak není jasné, jak a kdy tenhle příběh skončí.

Václav Plecháček, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme