Cizinci prý mají v Česku horší přístup ke zdravotnímu pojištění

Cizinci mají v Česku podle neziskových organizací horší přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění. Do systému se nedostanou lidé, kteří přicházejí ze zemí mimo Evropskou unii, čekají na udělení trvalého pobytu a nejsou zaměstnaní. Jde zejména o děti a manželky cizinců. Platit si tak musí dražší komerční pojištění, které ale nepokrývá všechny úrazy a nemoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čekárna | Foto: Tomáš Adamec

Na veřejné zdravotní pojištění ale nedosáhnou ani cizinci, kteří u nás podnikají nebo uzavřeli sňatek s českým občanem.

„Český občan si například vezme cizinku ze třetí země, čekají spolu dítě a než cizinka získá trvalý pobyt, což zpravidla může trvat i dva roky, pokud všechno jde jak má, tak po tu dobu, matka českého občana, zdravotní pojištění nemá a například porod si ta rodina musí platit sama,“ upozorňuje právník Pavel Čižinský.

Přitom porod podle něj vyjde na 50 tisíc korun a více. O tom, jaký by měl být přístup cizinců k veřejnému zdravotnímu pojištění dnes budou diskutovat zástupci neziskových organizací, pojišťoven a politici.

Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme