Cizinci žijící v Česku nejvíce bojují s nepřehlednou legislativou

Největším problémem pro cizince, kteří chtějí žít v Česku, je nepřehlednost přistěhovalecké legislativy. Život jim ale ztěžuje také nevýhodný systém zdravotní péče a potíže s hledáním zaměstnání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vietnamci často dostávají české přezdívky | Foto: Klub Hanoi

„Česká společnost není k cizincům nevstřícná, ale je potřeba jasně formulovat, co po nich chceme,“ myslí si Eva Dohnalová ze sdružení Berkat, které v Česku pomáhá přistěhovalcům.

„Cizinecká legislativa je nepřehledná. V zákoně o pobytů cizinců se málokdo vyzná, přistěhovalci se v něm nedokážou orientovat. To by měl napravit nový cizinecký zákon, který se připravuje a začne platit zřejmě od roku 2014,“ říká Eva Dohnalová. Do připomínkování zákona vstupují i nevládní organizace, které jsou členy Výboru pro práva cizinců.

Legislativu považuje za problematickou i senátor Jaromír Štětina, a to na i na evropské úrovni: „Je potřeba sjednotit evropskou legislativu a evropský postoj k přistěhovalcům vůbec. Jestliže nechceme ztratit schengenský prostor, což se může brzy u některých zemí stát, je potřeba, abychom měli jednotnou přistěhovaleckou politiku.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O životě imigrantů v Česku hovořil na Rádiu Česko senátor Jaromír Štětina a Eva Dohnalová ze sdružení Berkat

Štětina tvrdí, že je potřeba přistěhovalectví nějakým způsobem regulovat, ale bez jakékoli etnické nenávisti. Naopak v rozmanitosti kultur je třeba hledat krásu. „Krása je to, čím se může bojovat proti zlu a xenofobii,“ myslí si Štětina.

Aby se cizincům v Česku žilo dobře, je nezbytné, aby se snažili začlenit do společnosti. „Začlenění je bezpodmínečné na úrovni politické, ale třeba i institucionální. Cizinci nemohou mít vlastní soudy nebo vzdělávací systém. Musí se začleňovat i kulturně. Snažíme se však o vstřícnost a diverzitu,“ říká Eva Dohnalová.

Švarcsystém se stal normou

Hlavní problémy v běžném životě cizinců v Česku jsou podle Dohnalové přístup ke zdravotní péči, oblast vzdělávání a pracovní uplatnění.

„Většina cizinců je odkázána na systém komerčního zdravotního pojištění, který není výhodný ani pro ně, ani pro nemocnice, ani pro státní rozpočet. Ve školách by bylo potřeba více asistentů, kteří by pomáhali učitelům s dětmi, které ještě neumí tak dobře česky.“

Za opravdu špatnou považuje Eva Dohnalová situaci cizinců na trhu práce. „Švarcsystém se tady stal normou. Cizinci, kteří vykonávají nízce kvalifikované práce, v podstatě nemohou najít oficiální zaměstnání. Jsou tlačeni k tomu, by pracovali načerno nebo na živnostenský listy, tedy nelegálně.“

Nejen těchto témat se dotýká dnešní konference Rozmanitostí proti předsudkům, kterou pořádá senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a americké velvyslanectví. Na půdě senátu bude hledat odpověď na otázku, jestli je Česko připraveno stát se etnicky a nábožensky různorodou společností.

Karolína Koubová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme