Cizincům obžalovaným z podpory terorismu se zřejmě prokáže jen falšování dokladů

Historicky první případ údajné podpory terorismu v Česku se chýlí ke konci. Před soudem už pozítří zřejmě zazní závěrečné řeči státního zástupce a sedmi obžalovaných cizinců. Obžaloba je viní z padělání dokladů. Čtyři z nich navíc měli vědět o tom, že doklady poslouží členům teroristických skupin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudy, jednací síň (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Kauza Dagestánců, Moldavana a Bulharů směřuje k vynesení rozsudku. Dnes si soud vyslechl záznamy odposlechů, kde si obžalovaní domlouvají podrobnosti, co má být na falešných pasech uvedeno.

Hláskují jednotlivá smyšlená jména a hádají se o barvě očí, kterou mají na doklad vepsat. Důkazy pro to, že padělali doklady, jsou tak zřejmě jednoznačné. I když soudkyně už obžalované upozornila, že může dojít k přehodnocení právní kvalifikace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní líčení soudu sledoval reportér Martin Drtina

„Bylo zjištěno, že se to stalo ještě za minulé právní úpravy, kde bylo podmínkou opatření si těch pasů, a proto tedy změnila právní kvalifikaci. Nikoli že by byla ostřejší, ale aby na to ustavení dopadla, čili je tam takzvané zločinecké spiknutí,“ vysvětlil Radiožurnálu advokát Jiří Vyvadil.

Naděje, že budou muži odsouzeni i za podporu terorismu, však stále slábne. Chybí jediný přímý důkaz o tom, že obžalovaní věděli, na co budou padělané pasy použity. Lze proto očekávat, že je soud této části obžaloby zprostí. Potom by jim za falšování dokladů hrozil nejvýše desetiletý trest.

Obžaloba se ale zatím původní verze podpory terorismu drží a to je také důvod, proč hlavní líčení probíhá za mimořádně přísných bezpečnostních podmínek. Eskortu vždy doprovázejí ozbrojení zakuklenci a skupina pachatelů má oproti zvyklostem pouta celou dobu připevněná na rukou.

Problém měl Obvodní soud pro Prahu 2 i se zajištěními odpovídajících prostor. Nemá k dispozici žádnou zabezpečenou jednací síň, proto si nejprve vypůjčil velký porotní sál Vrchního soudu v Praze a teď se hlavní líčení odehrává v justičním areálu Na Míčánkách, kde se s takovými případy počítá.

Martin Drtina, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme