Soud poslal cizince obviněného ze znásilnění nezletilé dívky do vazby, hrozí mu až 10 let vězení

Okresní soud v Litoměřicích cizince stíhaného za znásilnění nezletilé dívky poblíž Lukavce na Litoměřicku poslal do vazby. Rozhodl o tom ve čtvrtek odpoledne. Po jednání to uvedl soudce Miroslav Kureš. Muž přijel do Česka vlakem z Německa, kde v minulosti neúspěšně žádal o azyl. Nyní mu hrozí až deset let za mřížemi.

Lukavec (Aktualizováno: 15:59 20. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jednalo se o vazební zasedání, kde jsme rozhodovali o návrhu státní zástupkyně o uvalení vazby na osobu cizí státní příslušnosti. Je pravda, že ani při výslechu u zdejšího soudu nebylo přesně konkretizováno, jestli se jedná o Afričana z Libye, z Mali...,“ řekl po zasedání předseda litoměřického okresního soudu Miroslav Kureš.

Návrh na vzetí do vazby státní zastupitelství podalo na soud ve čtvrtek ráno, důvodem byla vazba útěková a předstižná. Ke znásilnění došlo tento týden, policisté muže zadrželi ihned po činu a zahájili s ním trestní stíhání.

Neměl platnou jízdenku, tak ho z vlaku vysadili, říká žalobkyně k cizinci stíhanému za znásilnění

Číst článek

Muž s českými úřady nekomunikuje. „Tlumočník se s ním snažil hovořit arabsky, francouzsky i anglicky. Asi nechce, takže nemluví. Ten skutek je poměrně dobře důkazně podložen. Důvody pro vazbu útěkovou byly shledány soudem, protože samozřejmě je to osoba bez jakéhokoli zázemí, bez dokladů, je to osoba na pohybu, takže pro účely trestního řízení je nezbytné si ji zajistit umístěním ve vazbě,“ pokračoval soudce Kureš.

Vedle toho byla na muže uvalena i vazba předstižná. „Je bez prostředků. Má tam i krádež. Zřejmě i ten mobilní telefon jí (znásilněné dívce – pozn. red.) sebral jen z toho důvodu, že nemá nic pomalu na sebe ani k jídlu, takže to možná vzal jako momentální prostředek dalšího zpeněžení. Samozřejmě nejzávažnější je zločin znásilnění na druhý odstavec, kde je sazba od dvou do deseti let,“ uvedl dále soudce.

Cizinec proti rozhodnutí soudu podal stížnost. „Řekl, že do vězení nechce. Tak jsme to tak museli vyhodnotit,“ doplnil Kureš. Stíhaný muž se podle soudce nejdříve vyjadřoval v arabštině, posléze ve francouzštině.

Osoba s agresivními pohnutkami

Podle státního zastupitelství se nejspíš jedná o Afričana. „Soudíme podle jeho vzhledu. Odmítá jakoukoli komunikaci a žádné osobní doklady u sebe neměl,“ řekla pro iROZHLAS.cz šéfka Okresního státního zastupitelství v Litoměřicích Kateřina Doušová.

Trestaný v Německu

Mluvčí saského ministerstva vnitra Patricie Vernholdová potvrdila, že muž byl v úterý propuštěn z vězení v Drážďanech. „Muž si odpykal trest v JVA (vězeňském zařízení, pozn. red.) Bautzen a před propuštěním byl přeložen do JVA Drážďany. Odtamtud byl propuštěn v úterý. Jak a jakým způsobem vycestoval do České republiky, nám není známo,“ uvedla pro Radiožurnál.

Dodala také, že muž měl povinnost ze země odjet. „Řeč je o občanovi jednoho afrického státu. Tento muž po propuštění z věznice v Drážďanech nebyl vyhoštěn do České republiky. Měl ale povinnost vycestovat. Vzhledem k chybějícím dokumentům ale zatím nemohl být navrácen do své vlasti,“ uvedla.

O azyl v Německu muž žádal před několika lety, v roce 2017 jeho žádost ale německé úřady podle Doušové zamítly. Soudce Kureš k tomu doplnil, že od té doby se cizinec na území Německa pohyboval v takzvaném režimu strpění pobytu. „To znamená, že ho tam trpí, ale je bez dokladů. Zřejmě ho není kam vyhostit,“ popsal.

Soudce dále řekl, že cizinec je v Německu veden jako „osoba s agresivními pohnutkami“ pro dřívější trestnou činnost. „Není bez zajímavosti, že jen v roce 2018 byl třikrát tamními orgány řešen pro ublížení na zdraví nebo pro násilnou trestnou činnost. V letošním roce má už také jeden záznam a v roce 2017 má záznam pro útok na tamního činitele,“ doplnil.

Cesta vlakem z Německa

Cizinec přijel do Česka podle Doušové z Německa. „Měl u sebe doklady, které to prokazovaly,“ pokračovala. Muž ale neměl platnou jízdenku, zřejmě přejel cílovou stanici, z vlaku ho tak podle státní zástupkyně poblíž Lukavce na Litoměřicku vysadili.

Muže, nejspíš původem z Afriky, zaznamenali také pracovníci Českých drah, jak pro server iROZHLAS.cz řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. „Kontaktovali jsme na vaši žádost zaměstnance, kteří mohli doprovázet vlaky v inkriminovaný čas. Podle tohoto rychlého dotazu byl skutečně v tento den zaznamenán cestující odpovídající původu z Afriky ve vlaku z Ústí nad Labem,“ uvedl.

Jízdenku měl – alespoň podle předběžných informací – zřejmě do Lovosic, jak popsal Šťáhlavský. „Za Lovosicemi ale kontrolován nebyl a podle dostupných informací z přepravy vyloučen také nebyl, nelze tedy vyloučit, že po přejetí cílové stanice vystoupil v nejbližší následující zastávce. Bohužel informaci, že by si tohoto výstupu zaměstnanci všimli, nemáme,“ pokračoval mluvčí.

Setrvání vlaku v zastávce v Lukavci včetně výstupu a nástupu cestujících i vypravení vlaku je podle Šťáhlavského plánováno na méně než půl minuty. „Totožnost této osoby ovšem neznáme a tyto skutečnosti by musela prověřit policie,“ doplnil.

Ondřej Golis, tec, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme