Cizinec zraněný při pádu vánočního stromu má být odškodněn 2,5 miliony

Brit Malcolm Tuffin, který v prosinci 2003 utrpěl zranění při pádu vánočního stromu na Staroměstském náměstí v Praze, má dostat odškodnění 2,5 milionu korun. Zatím nepravomocně o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. Cizince má odškodnit firma Folk Art Production Milana Šmerdy, která tehdy na náměstí vánoční trhy pořádala, a také pražský magistrát jako vlastník pozemku. Všechny strany sporu si zatím ponechaly lhůtu na možné odvolání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spadlý smrk na Staroměstském náměstí | Zdroj: ČTK

Podle advokátky hlavního města Věry Zemanové zatím není jasné, jestli se žalovaní proti verdiktu odvolají. "Vyslechli jsme rozsudek. Počkáme na jeho písemné vyhotovení společně s odůvodněním. Budeme samozřejmě informovat klienta a je na jeho rozhodnutí, jak bude ve věci dále postupovat a zda se bude odvolávat. V souladu s jeho pokyny budeme postupovat dále," řekla Českému rozhlasu Zemanová.

Rozsudek potěšil advokátku zraněného turisty Marii Cilínkovou: "To, že vítr něco zaviní a může za to i špatná kvalita dřeva, byl nonsens už od začátku. Jestliže někomu hrozí uznání viny z obecného ohrožení, tak dělá vše proto, aby získal důkazy o své nevině. Já si myslím, že je to naprosto v pořádku."

Neštěstí se odehrálo 6. prosince 2003. Více než pětadvacetimetrový vánoční smrk Karel se na Staroměstském náměstí zřítil a zranil pět lidí, nejvážněji právě Tuffina. Britovi spadl kmen stromu na záda a přimáčkl jej k zemi. Utrpěl zlomeniny stehenních kostí a bederní a hrudní páteře, podstoupil operace a také transfuze krve. Měsíc byl plně upoután na invalidní vozík a dodnes prý chodí s pomocí hole. Po devíti měsících se Tuffin vrátil do práce, kvůli omezené hybnosti páteře ale může vykonávat jen administrativní činnost.

Město Praha i pořádající společnost odpovědnost za pád stromu od počátku odmítaly s poukazem na závěr vyšetřování. To bylo opakovaně odloženo kvůli tomu, že podle policie za pád smrku mohlo jeho špatné dřevo a vichřice. Podobné argumenty ale soudkyně jednoznačně odmítla.

Štěpánka Martanová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme