Cizinecká policie hledá nelegální cizí pracovníky

Cizinecká policie od rána po celé České republice kontrolovala státní příslušníky jiných zemí. Cílem bylo zjistit, jestli u nás pracují a žijí legálně. Policisté si vytipovali místa, kde se cizinci zdržují. Jde například o ubytovny, nádraží nebo stavby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinecká policie hledá ilegální pracovníky. | Foto: Policie ČR

Ředitel Služby cizinecké policie Vladislav Husák Radiožurnálu řekl, že akce má dva cíle: "Jednak samozřejmě klasickou kontrolu, jestli cizinci, kteří žijí na území naší republiky, mají všechny doklady v pořádku, mají správně evidovaný pobyt. Druhým cílem je informovat kontrolované osoby, které přišly o práci a nemají zde zdroj příjmů, že jim Česká republika umožní legální návrat do vlasti."

V rámci vládním programu Česko koupí letenku domů až dvěma tisícům cizinců, kteří přišli v důsledku hospodářské krize o práci. Chce tak bránit tomu, aby zaměstnanci ze zahraničí, kteří se kvůli současné globální finanční krizi ocitnou v existenčních problémech, nezačali páchat trestnou činnost.

Cizí státní příslušníci, kteří využijí pomoc našeho státu, dostanou kromě letenky příspěvek 500 eur (v přepočtu asi 14 tisíc korun). Náš stát to vyjde zhruba na 60 milionů korun. Podle ředitele Vladislava Husáka o zařazení do tohoto vládního projektu požádalo přes 500 cizinců. Možná už ke třem stovkám jich dosud Česko opustilo.

Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek řekl Radiožurnálu, že nárazové kontroly podle něj nejsou účinné: "Kontroly by měly probíhat systematicky než nárazově. A bylo by na místě víc kontrolovat samotné zaměstnavatele a také úřady práce, protože tam ti lidé často nacházejí zaměstnání za nelegálních podmínek. Tam by primárně měla směřovat pozornost státu."

O zásahu cizinecké policie jsme podrobně mluvili v poledních Ozvěnách dne. Záznam pořadu jsme pro vás připravili v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Vláda omezila okruh prací, které mohou zprostředkovávat agentury
Nabídku vlády na dobrovolné návraty využilo zatím 270 cizinců
Vládní nabídku cizincům na vycestování do jejich země využil zatím jen zlomek z nich
Cizinci bez práce mohou ode dneška požádat o letenku domů
Česko koupí letenku dvěma tisícům cizinců pro návrat domů

Alžběta Rákosová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme