Cizinecká policie zasahovala ve skladu Rohlik.cz, zadržela 85 lidí. Jako StB, kritizuje firma postup

Cizinecká policie zadržela při kontrole v pražském skladu firmy Rohlik.cz 85 lidí. Až na jednoho jsou podezřelí z toho, že jsou v Česku zaměstnáni v rozporu s právními předpisy. Jedna osoba čelí podezření, že má padělané doklady, řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. E-shop ve čtvrtek v poledne na Facebooku zákazníkům vzkázal, že si kvůli přepadové kontrole není možné objednávat v Praze zboží. Firma tvrdí, že nemůže odbavit 300 objednávek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinecká policie objevila při kontrolách v kraji cizince bez povolení k práci

Cizinecká policie objevila při kontrolách v kraji cizince bez povolení k práci | Foto: Policie Kladno

„Prováděli jsme opakovaně kontrolu zaměstnanosti, je to běžná činnost cizinecké policie,“ uvedl k zásahu Hulan. Pro podezření z protiprávního zaměstnání skončilo na služebně 84 lidí, jejich národnost Hulan neuvedl.
Zadržení mají podle Hulana u sebe vízum vydané pro jinou republiku než ČR a na základě toho nemohou být v ČR zaměstnáni. „Osmdesátá pátá osoba byla zadržena pro podezření, že má padělané doklady,“ dodal. Policie zasahovala ve skladu firmy v Praze 6.

Podle e-shopu šlo o agenturní pracovníky, nikoli zaměstnance firmy. "Policie tyto lidi zadržela, a až následně bude prověřovat, zda jsou jejich doklady v pořádku. Nejedná se tedy ani o důvodné podezření. A my jsme přesvědčení, že doklady v pořádku budou," uvedla mluvčí Rohlík.cz Michala Gregorová.

Zakladatel Rohlik.cz Tomáš Čupr na facebooku kritizoval způsob policejního zákroku. "Ráno naběhlo do skladu komando, které se chovalo jak StB. Řvali a s nikým se nebavili. Zavřeli provoz, kde pracují i Češi a nechali všechny jak zločince postavit na rampu. Odvezli všechny nečechy (to je oněch 80 lidí) a jejich legálnost budou zkoumat až ex-post," dodal podnikatel.

Konkurenční e-shop s potravinami Kolonial.cz ve čtvrtek uvedl, že podobné kontroly jsou i u nich časté. "Preventivní kontroly cizinecké policie u nás probíhají poměrně často, poslední se uskutečnila před 14 dny a stejně jako ty předchozí potvrdila, že je u nás vše v pořádku," uvedl mluvčí e-shopu Jan Řezáč. Také podle Gregorové je intenzita kontrol v posledních měsících velká a začíná velmi komplikovat podnikání.

Rohlik.cz na Facebooku uvedl, že si aktuálně není možné v Praze objednat zboží kvůli přepadové kontrole policie. Firma tvrdí, že nemůže odbavit 300 objednávek a další stovky zákazníků v Praze si nemohou objednat zboží.

"Chápeme a respektujeme, že státní úřady musejí konat svou práci a státním zaměstnancům jsme v jejich práci vždy maximálně nápomocní. Tato kontrola není výjimkou. Na druhou stranu je pro nás frustrující, když zásahy státu opakovaně takto zásadně ovlivňují vás, naše zákazníky, ačkoliv z kontrol různých úřadů vycházíme s čistým štítem," uvedla firma na sociální síti.

Krátce po 13. hodině bylo podle firmy objednávání přes internet znovuobnoveno v omezeném režimu. Z vyjádření obchodu vyplývá, že kvůli zásahu nebylo odbaveno zhruba 300 objednávek.

Cizinecká policie ve skladu Rohlíku nezasahovala poprvé. Podle dřívějších informací médií loni v červenci policisté odhalili při kontrole 24 zaměstnanců z Ukrajiny, kteří neměli povolení k zaměstnání a byli posléze vyhoštěni z republiky. Také podle tehdejšího vyjádření Rohlíku šlo o agenturní zaměstnance, které dodala agentura. Ta vydala prohlášení, že dotyční zaměstnanci v Česku pracují legálně. Hulan ale ve čtvrtek uvedl, že v ČR pracovali v rozporu s právními předpisy. "Proto bylo všech těchto 24 osob následně správním rozhodnutím vyhoštěno z České republiky," uvedl Hulan.

E-shop v loňském roce zvýšil obrat meziročně třikrát na 960 milionů korun. Letos očekává tržby minimálně dvě miliardy korun. Firma je dostupná pro 2,5 milionu obyvatel, online supermarket obsluhuje zejména zákazníky v Praze a Brně, ale také v dalších pěti krajských městech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme