Cizinecká policie zasahovala ve skladu Rohlik.cz, zadržela 85 lidí. Jako StB, kritizuje firma postup

Cizinecká policie zadržela při kontrole v pražském skladu firmy Rohlik.cz 85 lidí. Až na jednoho jsou podezřelí z toho, že jsou v Česku zaměstnáni v rozporu s právními předpisy. Jedna osoba čelí podezření, že má padělané doklady, řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. E-shop ve čtvrtek v poledne na Facebooku zákazníkům vzkázal, že si kvůli přepadové kontrole není možné objednávat v Praze zboží. Firma tvrdí, že nemůže odbavit 300 objednávek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinecká policie objevila při kontrolách v kraji cizince bez povolení k práci | Foto: Policie Kladno

„Prováděli jsme opakovaně kontrolu zaměstnanosti, je to běžná činnost cizinecké policie,“ uvedl k zásahu Hulan. Pro podezření z protiprávního zaměstnání skončilo na služebně 84 lidí, jejich národnost Hulan neuvedl.
Zadržení mají podle Hulana u sebe vízum vydané pro jinou republiku než ČR a na základě toho nemohou být v ČR zaměstnáni. „Osmdesátá pátá osoba byla zadržena pro podezření, že má padělané doklady,“ dodal. Policie zasahovala ve skladu firmy v Praze 6.

Podle e-shopu šlo o agenturní pracovníky, nikoli zaměstnance firmy. "Policie tyto lidi zadržela, a až následně bude prověřovat, zda jsou jejich doklady v pořádku. Nejedná se tedy ani o důvodné podezření. A my jsme přesvědčení, že doklady v pořádku budou," uvedla mluvčí Rohlík.cz Michala Gregorová.

Zakladatel Rohlik.cz Tomáš Čupr na facebooku kritizoval způsob policejního zákroku. "Ráno naběhlo do skladu komando, které se chovalo jak StB. Řvali a s nikým se nebavili. Zavřeli provoz, kde pracují i Češi a nechali všechny jak zločince postavit na rampu. Odvezli všechny nečechy (to je oněch 80 lidí) a jejich legálnost budou zkoumat až ex-post," dodal podnikatel.

Konkurenční e-shop s potravinami Kolonial.cz ve čtvrtek uvedl, že podobné kontroly jsou i u nich časté. "Preventivní kontroly cizinecké policie u nás probíhají poměrně často, poslední se uskutečnila před 14 dny a stejně jako ty předchozí potvrdila, že je u nás vše v pořádku," uvedl mluvčí e-shopu Jan Řezáč. Také podle Gregorové je intenzita kontrol v posledních měsících velká a začíná velmi komplikovat podnikání.

Rohlik.cz na Facebooku uvedl, že si aktuálně není možné v Praze objednat zboží kvůli přepadové kontrole policie. Firma tvrdí, že nemůže odbavit 300 objednávek a další stovky zákazníků v Praze si nemohou objednat zboží.

"Chápeme a respektujeme, že státní úřady musejí konat svou práci a státním zaměstnancům jsme v jejich práci vždy maximálně nápomocní. Tato kontrola není výjimkou. Na druhou stranu je pro nás frustrující, když zásahy státu opakovaně takto zásadně ovlivňují vás, naše zákazníky, ačkoliv z kontrol různých úřadů vycházíme s čistým štítem," uvedla firma na sociální síti.

Krátce po 13. hodině bylo podle firmy objednávání přes internet znovuobnoveno v omezeném režimu. Z vyjádření obchodu vyplývá, že kvůli zásahu nebylo odbaveno zhruba 300 objednávek.

Cizinecká policie ve skladu Rohlíku nezasahovala poprvé. Podle dřívějších informací médií loni v červenci policisté odhalili při kontrole 24 zaměstnanců z Ukrajiny, kteří neměli povolení k zaměstnání a byli posléze vyhoštěni z republiky. Také podle tehdejšího vyjádření Rohlíku šlo o agenturní zaměstnance, které dodala agentura. Ta vydala prohlášení, že dotyční zaměstnanci v Česku pracují legálně. Hulan ale ve čtvrtek uvedl, že v ČR pracovali v rozporu s právními předpisy. "Proto bylo všech těchto 24 osob následně správním rozhodnutím vyhoštěno z České republiky," uvedl Hulan.

E-shop v loňském roce zvýšil obrat meziročně třikrát na 960 milionů korun. Letos očekává tržby minimálně dvě miliardy korun. Firma je dostupná pro 2,5 milionu obyvatel, online supermarket obsluhuje zejména zákazníky v Praze a Brně, ale také v dalších pěti krajských městech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme