CK potvrzují návrat zájmu o Egypt. MZE přitom stále varuje před cestami na Sinaj

Zájem Čechů o dovolenou v Egyptě se vrací na úroveň, jaká byla před doporučením MZV necestovat do oblasti kvůli bezpečnostnímu riziku. Podle cestovních kanceláří několik dní po varování následoval pokles zájmu o zájezdy do oblasti, nyní je ale situace jiná. Ministerstvo přitom stále trvá na upozornění, že sever Sinaje není pro turisty bezpečný. Na hranicích s Izraelem dnes na Sinaji došlo k přestřelce, při které zahynuli tři lidé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hora Sinaj

Českému rozhlasu platnost varování potvrdil náměstek ministra zahraničí Vladimír Galuška: „Ta varování, která jsou na našich webových stránkách, samozřejmě platí. Jsou ovšem průběžně aktualizovaná podle situace v místě." Zdůraznil, že doporučení ministerstvo vydává po pečlivém zvážení všech údajů, které získalo od spolupracujících zahraničních služeb a konzulátu.

„Obecně jsou tato varování tvořena na základě informací českých zastupitelských úřadů, na základě otevřených zdrojů, na základě informací našich služeb ze zahraničí, na základě informací spolupracujících služeb a spoluprajicích zahraničních služeb ostatních států,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Doporučení MZV necestovat do Egypta má dnes už jen minimální vliv. Podrobnosti zjišťoval redaktor Nikola Bojčev.

Galuška tak odmítl kritiku ze strany cestovních kanceláří:

„Ministerstvo si nemůže dovolit zatajovat údaje o určitém stupni nebezpečí, pokud je má. Ani za cenu toho, že bychom měli zmařit několika lidem dovolené a nebo připravit o finanční prostředky cestovní kanceláře. Na druhé straně to neděláme s žádným zlým úmyslem vůči komukoli a jednáme vždy objektivně a v rámci svých nejlepších informací.“

Přes pokračující varování ministerstva zahraničí ale zájem Čechů o dovolenou v Egyptě neklesá. Výkonná ředitelka Exim Tours Romana Slížková Radiožurnálu potvrdila, že několik dní po vydání doporučení se prodej zájezdů do Egypta prakticky zastavil. Teď už je prý situace jiná.

„První tři nebo čtyři dny po varování MZV jsme zaznamenali pozastavení prodeje celého Egypta, nejen sinajské oblasti. Ale zdá se, že klienti pochopili, že se to prakticky turistických letovisek vůbec netýká. Takže dnes jsme na stejných číslech jako před varováním ministerstva,“ uvedla.

Co se týče letoviska Taba, které je na tom údajně z hlediska bezpečnosti nejhůř, tam podle viceprezidenta Asociace cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury klesl zájem o zájezdy o 15 procent. Okamura ale zároveň upozornil, že v Tabě tráví dovolenou jen minimum Čechů.

„Je potřeba ale říci, že v pořadí populárnosti egyptských letovisek je Taba až na čtvrtém místě, tedy z těch hlavních na posledním,“ doplnil s tím, že do egyptské Taby léta z Prahy jeden charterový let týdně.

Cestovní kanceláře údajně většinou vycházejí klientům vstříc a jejich žádost o přeložení do jiného hotelu a oblasti vyhoví.

Egypt slaví vítězství Mursího, politická situace v zemi je však nepřehledná

Číst článek

Martin Dorazín, Nikola Bojčev, Lucie Maňourová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme