Členka DSSS označila soudního znalce za podjatého, protože je prý Žid

Odborník na extremismus Michal Mazel už nechce pracovat jako soudní znalec. Kvůli výhrůžkám a taky obvinění Dělnické strany sociální spravedlnosti, že není nestranný, protože je údajně Žid.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravicoví extrémisté v Nové... | Foto: Filip Jandourek

Advokát jedné ze členek jmenovaného politického uskupení Lucie Šlégrové totiž tlumočil soudu námitku své klientky proti zmíněnému odborníkovi. Na otázku holocaustu a německého nacionálního socialismu je prý až příliš citlivý.

Dotyčná žena se odkazuje na jméno Mazel, které podle ní pochází z hebrejského Moše, tedy Mojžíš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu advokát Tomáš Sokol

„Domnívám se, že příslušnost k etnické skupině sama o sobě nemůže být důvodem pro předpoklad, že je někdo podjatý. Ať už jako znalec, nebo v krajním případě jako soudce,“ říká advokát Tomáš Sokol, který státu pomáhal ve sporu, který nakonec vyústil v rozpuštění Dělnické strany.

„V důsledku německého nacionálního socialismu a holocaustu trpělo i mnoho lidí, kteří nejsou židovského etnika. I ti, kteří netrpěli, pokud mají normální lidskou citlivost, musejí k té věci cítit odpor. To ale neznamená, že odpor bude u Židů nějak zvýšený. To se musí jevit odporné každému slušnému člověku,“ pokračuje Sokol.

Dovozovat ze jména rasovou příslušnost je podle Sokola typické pro velmi primitivní rasismus. U soudu to jako argument nemůže v žádném případě obstát.

Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského by měl být advokát Lucie Šlégrové kvůli zmínkám o Židech vyloučen z Advokátní komory.

Mazel své rozhodnutí skončit jako soudní znalec obhajuje tím, že už nechce na internetu číst, kde a čím ‚dostane do hlavy‘.

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme