Mandátový výbor spis k Čapímu hnízdu nedostane, poslanci do něj smí jen nahlédnout

Členové sněmovního mandátového a imunitního výboru, kteří mají poslancům doporučit postoj k žádosti policie o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo, budou do spisu moct jen nahlédnout. Jejich žádost o kopii spisu zamítlo krajské ředitelství policie v Praze. V tiskové zprávě o tom ve středu informovala předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Policie České republiky se rozhodla, že do sněmovny nepředloží kopii trestního spisu,“ řekla Radiožurnálu Němcová, podle které to není neobvyklý postup. „Policie není vůbec povinna poskytovat nám spis. V některých případech nám vyhoví, v některých nevyhoví. V ždáném případě to nevybočuje z dosavadní praxe.“

Dodala, že policie nemusí Poslanecké sněmovně sdělovat důvody, proč spis neposkytne. „Osobně se můžu domnívat, že jsou tam citlivé informace.“

Kauza Čapí hnízdo? Může to být jen špína a předvolební boj, říká Vondráček z ANO

Číst článek

„Členové mandátového a imunitního výboru však mohou do trestního spisu nahlédnout na Krajském ředitelství policie hlavního města Prahy," uvedla Němcová.

Podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové neměl vyšetřovatel, který o poskytnutí spisu rozhodoval, jinou možnost. „Zákony České republiky vydání spisu, či zaslání spisu na Poslaneckou sněmovnu nedovoluje,“ vysvětlila.

Policie doručila žádost o vydání předsedy a místopředsedy hnutí ANO 10. srpna. Výbor věc zatím rozjednal. Požádal o celý vyšetřovací spis k Čapímu hnízdu i o informaci o dohledu nad vyšetřováním. Na další jednání, které se uskuteční příští středu, přizval Babiše a Faltýnka.

Babiš minulý týden požádal výbor, aby mu poskytl policejní dokumenty s žádostí o jeho vydání k trestnímu stíhání. Až potom se ke kauze vyjádří. Už dříve označil policejní žádost za snahu politického systému zlikvidovat ho a ovlivnit říjnové parlamentní volby. Prohlásil také, že je kauza vylhaná.

Kauza Čapí hnízdo: policie si pozvala i bývalé hejtmany Bendla s Rathem

Číst článek

Městské státní zastupitelství minulý týden oznámilo, že proti tomu, aby se Babiš a Faltýnek s policejní žádostí o vydání seznámili, nemá námitky.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele.

Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na loňské mimořádné schůzi sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Faltýnek v Agrofertu od roku 2001 pracoval v manažerských funkcích. V rozhodné době byl místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která jeden čas farmu ovládala.

Tereza Chlubná, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme