Členové Parlamentu mohou podepsat kandidaturu na prezidenta více uchazečům, oznámilo ministerstvo

Senátoři i poslanci můžou podepsat kandidaturu více uchazečům o funkci prezidenta. V pátek to potvrdilo ministerstvo vnitra. Stejnou možnost mají v současnosti i voliči. Podmínkou účasti v prezidentských volbách je zisk nejméně 50 tisíc ověřených podpisů voličů nebo podpora členů Parlamentu – buď deseti senátorů, nebo dvaceti poslanců.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidáti na prezidenta. Zleva Jiří Drahoš, Miloš Zeman a Michal Horáček.

Kandidáti na prezidenta. Zleva Jiří Drahoš, Miloš Zeman a Michal Horáček. | Foto: Filip Jandourek, Reuters, koláž iRozhlas.cz | Zdroj: Český rozhlas

U některých senátorů vyvstala otázka, zda se mohou podepsat na více kandidátních listin. Podle ministerstva vnitra zákon stanoví, že navrhující poslanci nebo senátoři mohou podat pouze jednu kandidátní listinu, podpořit ve skutečnosti mohou více kandidátů.

„Ačkoli zákon o volbě prezidenta republiky na první pohled jasně stanoví, že navrhující poslanci/senátoři mohou podat pouze jednu kandidátní listinu, je třeba vzít v potaz, že pojem 'navrhující poslanci', respektive 'navrhující senátoři' je legislativní zkratkou pro skupinu 20 poslanců, respektive deseti senátorů," sdělila Klára Pěknicová z odboru tisku a PR ministerstva vnitra.

Průzkum CVVM: téměř třetina Čechů by volila Zemana. Každý čtvrtý ale zatím neví, komu dát hlas

Číst článek

Pokud podle vnitra bude poslanec či senátor zastoupen i v jiné poslanecké nebo senátorské "skupině", jde již o jiné navrhující poslance či senátory. „Tedy jinou skupinu, která je rovněž oprávněna kandidáta na funkci prezidenta navrhnout (podat kandidátní listinu),“ poznamenala Pěknicová.

Dodala, že je třeba také vzít v úvahu, že i občan může svým podpisem na petici podpořit kandidaturu více kandidátů. „Jde totiž pouze o fázi navrhování kandidátů, nikoli o volbu samotnou, ve které se již uplatňuje princip rovnosti hlasování, kdy má každý stejný počet hlasů o stejné síle,“ uvedla.

Dostatek podpisů voličů má například bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, textař Michal Horáček nebo současný prezident Miloš Zeman. Další zájemci podpisy ještě sbírají.

Adéla Davidová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme