Členové úspěšné expedice Trabantem napříč Jižní Amerikou se vrátili domů

Členové úspěšné expedice Trabantem napříč Jižní Amerikou se dnes odpoledne vrátili domů. Konvoj dvou trabantů, jednoho malucha a Jawy 250 byl na cestách více než čtvrt roku a tak není divu, že přivítání na letišti Václava Havla v Praze bylo bouřlivé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Vašíček a Dan Přibáň projeli Jižní Ameriku trabantem (ilustrační foto)

Aleš Vašíček a Dan Přibáň projeli Jižní Ameriku trabantem (ilustrační foto) | Foto: Transtrabant

Téměř 17 tisíc kilometrů přes vysokohorské Andy, deštné pralesy i solnou poušť zvládla žlutá flotila bez větších problémů. Na letišti Václava Havla ale opálení a unavení členové expedice neskrývali radost, že jsou doma.

Dan Pribáň, hlavní organizátor jihoamerické trabantí expedice napříč Jižní Amerikou nicméně vypadal, jako by za sebou ani neměl náročnou čtyřměsíční pouť. Vzhledem k tomu, že už zvládl podobnou cestu Asií i Afrikou, pak se ani na ten návrat do Prahy nijak zvlášť netěšil.

Naproti tomu debutant výpravy Aleš Vašíček neskrýval radost, že už je zase doma: „Přeci jen čtyři měsíce pořád s těmi stejnými lidmi v trabantech. Taky se těším, až si konečně vezmu čistou košili. Cesta byla ale úplně úžasná.“

Přehrát

00:00 / 00:00

U příletu členů expedice Trabantem napříč Jižní Amerikou natáčela Eva Kézrová

Zážitků během téměř 17 tisíc kilometrů jihoamerickým kontinentem je prý tolik, že v téhle chvíli ani nedokáže říct, který byl ten největší.

„Zastavili jsme v oblouku zátoky. Když vám přes kola přejde jedna vlna, tak je během vteřiny pod mokrým pískem. To byla šílená bitva,“ vzpomíná Dan Pribáň na podle něj nejkritičtější moment cesty, když málem utopili svá auta na písečném břehu Tichého oceánu. Ale trabant všechno přežije, stačilo navrtat díry do podlahy a jelo se dál.

Podobně jako na cestě Afrikou i tady se podle Dana Pribáně našli zájemci o koupi tohoto bakelitového auta:

„Pořád to někdo chce koupit, ale to neví, do čeho by šel. Takže mu to nemůžeme udělat.“

Cestovatelé teď budou podle Pribáně pracovat na televizním seriálu, zvažují, že by sepsali knížku.

O dalších zážitcích téměř čtyřměsíční cesty napříč Jižní Amerikou budou členové expedice vyprávět v zítřejším Radiožurnálu po desáté hodině.

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme