Členové Úsvitu odmítají slova o puči, s Okamurou chtějí dál spolupracovat

Poslanci hnutí Úsvit odmítají, že by ve straně provedli puč. Obvinil je z toho šéf hnutí Tomio Okamura poté, co se většina členů klubu přihlásila k plánu Marka Černocha vytvořit novou stranu. Ta by podle něj měla hájit národní zájmy a na rozdíl od současné praxe by taky měla mít možnost nabírat nové členy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnutí Úsvit přímé demokracie Marek Černoch (vpravo) a Petr Adam (vlevo) | Foto: Filip Jandourek

Místopředseda poslaneckého klubu Petr Adam si nemyslí, že by založení nového politického uskupení mělo za následek definitivní konec hnutí Úsvit.

„My jsme se pouze rozhodli uspíšit proces založení jakési integrační strany, která bude v sobě integrovat jak hnutí Úsvit, tak další hnutí. Bylo většinové jednání klubu a Tomio Okamura se nepodřídil vůli většiny, mluví o puči, ale toto je naprosto demokratický proces.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Úsvitu mluvila první místopředsedkyně Věcí Veřejných Olga Havlová

S Tomiem Okamurou chtějí poslanci dál jednat, i když ho někteří z nich obviňují z autoritářských tendencí. Nová strana se má otevřít sympatizantům, což v Úsvitu, který má dosud jen devět členů, zatím nebylo možné.

Tvrzení, že blokuje přijímání nových členů do hnutí, Okamura odmítá. Poslance Úsvitu se podle něj snaží někdo přetáhnout. Okamura trvá na tom, že je demokraticky zvoleným předsedou. Poslanci prý jednali za jeho zády a chtějí hnutí převzít a zlikvidovat.

Návrat Víta Bárty?

Podle deníku Mladá fronta Dnes je znovu ve hře bývalý předseda Věcí veřejných Vít Bárta, protože několik poslanců Úsvitu stále zůstává členy VV, přestože jsou ve Sněmovně členy klubu Úsvitu.

Bárta byl v minulosti jedním z aktérů rozpadu Věcí veřejných. Že by měl něco společného s rozkolem v Úsvitu, ale odmítá.

Také první místopředsedkyně Věcí Veřejných, ve sněmovně za Úsvit, Olga Havlová, označila angažování bývalého lídra VV za spekulace.

„Vít Bárta je v současnosti jen člen strany, to znamená, že nechodí ani na grémia. Politika ho zajímá, ale v tomhle určitě nemá prsty,“ řekla Havlová.

Igor Maňour, Helena Šulcová, Jana Čermáková, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme