Členové vlády podle Kocába neznají jeho koncepci romské integrace

Místní úřady, ale i česká vláda mají co dělat, aby uklidnily sociální a etnické napětí v severočeském Šluknovském výběžku. Někdejší ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb teď ovšem prohlásil, že současný kabinet je bezradný a přehlíží plán koncepce romské integrace, který vznikl ještě za jeho působení v bývalé vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konference k 20. výročí konce Varšavské smlouvy nazvaná Evropa sjednocená a svobodná, Michael Kocáb. | Foto: Filip Jandourek

Kocáb zároveň odmítá, že současná vláda musí řešit problémy, se kterými si před časem nedokázal poradit ani on. Zdůrazňuje, že během úřadování se jim podařilo utlumit projevy extremistů zákazem Dělnické strany a k žádným demonstracím jako na Šluknovsku nedocházelo.

„Bylo to dáno tím, že jsme se o problematiku intenzivně starali. Regiony, města a menšina i majorita cítily, že je někdo, kdo se o to stará. Kdežto dneska to vypadá tak, že se na to kašle, a lidé mají tendenci brát spravedlnost do svých vlastních rukou,“ myslí si Kocáb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Exministr Kocáb se vyjadřuje k sociálním a etnickým problémům na Šluknovsku

Během svého působení ve funkci také nezaznamenal žádná akutní rizika, že na Šluknovsku hrozí výbuch sociálního napětí. V době jeho odchodu se prý taková možnost ani nerýsovala. „Kdykoliv jsme zaznamenali jakákoliv rizika, tak jsme se tam rozjeli a mírnili to,“ upřesňuje.

V úřadě po sobě podle svých slov zanechal tři velké iniciativy, které ovšem zůstaly převážně opuštěny. Kromě strategie boje proti sociálnímu vyloučení a navýšení finančních prostředků pro specializovanou agenturu se jednalo především o koncepci romské integrace na období 2010 až 2013.

Koncepce romské integrace

Koncepce je sice během na dlouhou trať, exministr ale říká, že obsahuje i krátkodobá opatření. Radnice v severočeských městech tak podle Kocába mají na internetových stránkách k dispozici řadu návrhů:

Střety demonstrantů s policií ve Varnsdorfu | Foto: Filip Jandourek

„Tady konkrétní návody jsou a pokud by se podle nich jelo, situace bude úplně jiná.“

Vláda by podle Kocába také měla dát jasně najevo své krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé cíle, aby mohli novináři i veřejnost kontrolovat, zda je skutečně plní. A také by se měla seznámit s Kocábovou koncepcí:

„Na začátku by si asi měl premiér a paní zmocněnkyně koncepci romské integrace vůbec přečíst, protože mám za to, že členové vlády ji ani neznají. Možná, že ani neví o její existenci.“

Kocábova nadace má dnes předat vládě svou petici, takzvanou Šluknovskou výzvu. Navrhuje mimo jiné, aby v oblastí působila „armáda sociálních pracovníků“.

Jaroslav Beránek, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme