Balkánské kandidátské země mohou ze summitu vyvodit, že členství v unii je zbytečné, míní Gregorová

Pražský hrad hostil státníky 44 evropských zemí ve zcela novém formátu. Stane se tzv. Evropské politické společenství (EPS) platformou, která přispěje stabilitě a prosperitě Evropy? V pořadu Pro a proti na Českém rozhlasu Plus debatovali pirátská europoslankyně Markéta Gregorová a bývalý velvyslanec ve Francii Petr Janyška.

Pro a proti Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron přijel na první setkání Evropského politického společenství, jehož vznik inicioval, mezi posledními. Přivátahl ho premiér Petr Fiala (ODS).

Francouzský prezident Emmanuel Macron přijel na první setkání Evropského politického společenství, jehož vznik inicioval, mezi posledními. Přivátahl ho premiér Petr Fiala (ODS). | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

„Evropské politické společenství dává nebezpečný precedent, protože s tímto projektem přišel francouzský prezident Macron v okamžiku, kdy kandidátský status na členství v Evropské unii dostaly další země a on ji rozšiřovat nechce,“ uvádí v Pro a proti europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).

Bývalý velvyslanec ve Francii a v Polsku, publicista Petr Janyška vítá toto společenství jako velký přínos.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jak o pražském summitu debatují pirátská europoslankyně Markéta Gregorová a bývalý velvyslanec ve Francii Petr Janyška

„Čtvrteční schůzka znamenala, že celá Evropa seděla u jednoho stolu, poprvé. Ukazuje se, že Evropa drží spolu, ať členové EU, nebo nečlenové. Včera tedy byla celá Evropa proti Putinovi a to je důležité.“

Politička připomíná, že nesnižuje historický význam setkání. „Je dobře, že se lídři setkali a ukázali možná ne to, že Evropa je jednotná, ale že se dokáže spolu bavit. Moje kritika ale směřuje k dlouhodobému hledisku EPS. Balkánské kandidátské země teď možná uslyší, že členství v EU je pro ně zbytečné, protože mají odteď už i politickou platformu.“

Janyška ale v novém formátu nebezpečí nevidí. „Všechny země, které ještě nejsou v unii, ale usilují o členství, mají jasně nastavený program přidružování. Včerejší setkání je hlavně signál světu, že my jsme všichni na jedné lodi a proti Putinovi.“

‚Veškeré své naděje‘

„Balkán pojí se členstvím v EU veškeré své naděje, tamní lidé chtějí být členy unie. Obávám se, pokud se tyto naděje ukážou jako plané, že tyto země jsou křehké, a když jejich naděje rozstřelíme, uvrhneme je do náručí tamních radikálů a populistů, kteří chtějí využít zklamání lidí z Evropy,“ varuje Gregorová.

Kdyby se energetická krize prohloubila nebo vypukla jiná, tak můžeme summit svolat rychle, říká poradce

Číst článek

„S rozšiřováním Evropské unie se ukazuje, že bude třeba upravit rozhodovací a další mechanismy,“ upozorňuje Janyška.

„To je velmi těžké a dokud k této změně nedojde, tak na další rozšiřování unie nepřijde a Evropské politické společenství s tím nemá nic společného.“

Europoslankyně souhlasí, že je nutné reformovat EU pro přijímání dalších států i pro reflexi toho, jak se některé členské země chovají, například Maďarsko.

„Zjevná odpověď je přechod z jednomyslného hlasování v Radě EU na hlasování tzv. kvalifikovanou většinou,“ doporučuje Markéta Gregorová (Piráti).

„Včera to byla fantastická příležitost pro mnoho politiků a mnoho různých vztahů, které tam nastartovaly nebo posílily. Také pro Českou republiku bylo toto setkání obrovská reklama. Proto musíme být Macronovi vděční, že s tímto nápadem EPS pořádat v Praze přišel,“ chválí Petr Janyška.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.

oci, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme