Členství v profesních komorách bude i nadále povinné

Pro lékaře, lékárníky a stomatology bude i nadále povinné členství v jejich profesních organizacích. Rozhodla o tom Poslanecká sněmovna, když neschválila návrh poslance Marka Bendy na zrušení povinného členství v komorách. Návrh přesto získal mezi zákonodárci překvapivě velkou podporu. Hlasovalo pro něj 73 ze 161 přítomných poslanců. Česká lékařská komora v úterý pohrozila celostátní demonstrativní stávkou lékařů, pokud by poslanci zrušení povinného členství odsouhlasili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace

operace | Foto: Armáda ČR

Poslanci dnes měli největší výhrady k tomu, že Bendův návrh byl vznesen na poslední chvíli, a navíc byl zařazen do zákona transplantačního, se kterým nesouvisí. Marek Benda proto příliš zklamán není a tvrdí, že debata na toto téma zdaleka nekončí. Za částečný úspěch považuje rozhodnutí sněmovny, aby lékařská komora do budoucna nebyla odborářskou organizací. "Vysílá (sněmovna) jasný signál, že tam, kam posunul pan Rath komoru, je velmi nešťastné. Zrušení povinného členství neprošlo, ale myslím si, že je to téma do budoucna, o kterém se ještě bude určitě mluvit."

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Benda o svém návrhu

S tím souhlasí i lidovec Josef Janeček - také podle něj to bude téma pro příští volební období. "Je potřeba najít nějaké řešení, které by sloužilo především pacientům a lékařům dávalo jistotu, že jsou chráněni způsobem, který chrání především etiku a správné postupy lékařské praxe."

Proti zrušení povinného členství v komorách byli sociální deomkraté. Podle Bohuslava Sobotky je dost dobrých důvodů pro to, aby se na současném stavu nic neměnilo. "Ty důvody jsou dány především snahou garantovat kvalitní zdravotní péči, a my se domníváme, že komora v této oblasti své funkce plní."

Zamítnutí návrhu přivítal prezident České lékařské komory David Rath - i když to podle jeho slov není tak překvapivé rozhodnutí. "Myslím si, že se to dalo očekávat, protože pokud by to Poslanecká sněmovna přijala, byl by vážný problém s přidružováním k Evropské unii, protože profesní komory jsou prakticky ve všech zemích EU. Tím pádem se celá řada věcí stává méně aktuálních, méně nutných a my máme větší prostor v klidu začít uvažovat, co dál."

Proti záměru uzákonit dobrovolné členství v komorách protestovali i stomatologové a lékárníci, Rathovo sdružení bylo ale nejradikálnější.

Prezident ČLK David Rath v minulých dnech Bendův návrh označil za snahu o omezování samosprávnosti profesní organizace. "Tady jde o kompetence komor. Komory by napříště nesměly vydávat licence, nesměly řešit stížnosti, nevydávaly žádné odborné posudky, čili komory by v podstatě byly úplně k ničemu, bez jediné kompetence," argumentuje Rath.

Podle Rathova předchůdce Bohuslava Svobody je ale povinné členství v Lékařské komoře přežitkem. Jak řekl v pořadu Radiožurnálu Otázka dne, nesouhlasí s ním hlavně proto, že se z komory stala odborová organizace a neplní svou původní funkci. "Hlavní úlohou komory je garance kvality výkonu povolání, garance etiky výkonu povolání a dohled nad tím, aby lékařská praxe byla provozována k co největšímu prospěchu pacientů," uvedl Svoboda. Nevyloučil ani možnost, že na mimořádném sjezdu komory může padnout návrh na Rathovo odvolání.

Ani všichni lékaři nestojí za svou profesní organizací a bojem proti ODS. Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů s návrhem Bendy souhlasí. Nepovažuje to přitom za omezování pravomocí organizace. Podle něj by ale v komoře zůstalo jen 25 procent lékařů.

"Je pravda, že je spor o licence, a je pravda, že tam je spor hlavně o paragraf, který říká, že úkolem komory je hájení ekonomických zájmů členů, což si myslím, že má dělat odborová organizace a ne komora," uvedl Jelínek. Hlavní problém vidí v tom, že v České lékařské komoře jsou sdruženi jak lékaři zaměstnanci, kteří bývají v odborech, tak lékaři, kteří odbory mít nemohou, protože jsou samostatně výdělečnými osobami. "Já si nedovedu představit ekonomický pohled komory takový, aby vyhovoval oběma těmto skupinám," dodal.

V zemích Evropské unie lékaři musejí být v komoře. Jinak by členské státy, kde tomu tak je, požadovaly zvláštní režim vůči těm, kde tomu tak není. V Rakousku, Německu, ve Francii, v Belgii a Nizozemsku musejí být lékaři členy profesní organizace a od 1. května platí tato povinnost také na Slovensku.

V Británii členství v lékařském svazu povinné není. Profesní Britské lékařské sdružení uvádí, že jeho členy je asi 80 procent britských lékařů. Sdružení má povahu spíše profesní odborové organizace a zastupuje zájmy členů a slouží jim.

Milada Richterová, Marika Táborská, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme