Clintonová přijela do Prahy, chce zvýšit šance americké firmy na rozšíření Temelína

Na krátkou návštěvu Česka přijela americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Její letadlo přistálo po 2. hodině v noci a v Praze se zdrží jen 11 hodin. Šéfka americké diplomacie chce zvýšit šance firmy Westinghouse, která se uchází o zakázku na dostavbu Temelína. Sejde se proto s premiérem Petrem Nečasem i ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová | Zdroj: ČTK

Dostavba Temelína je v poslední době určujícím bodem česko-amerických vztahů. Snaha firmy Westinghouse získat historicky nejvyšší českou státní zakázku stála i za loňským pozváním premiéra Nečase do Bílého domu.

Dnešní několikahodinová návštěva Hillary Clintonové v Praze podle očekávání potvrzuje, že Američané o zakázku opravdu stojí. Náklady na rozšíření jaderné elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalších plánech s dostavbou Temelína mluvil analytik Michal Šnobr

Kromě amerického Westinghousu se o největší investici v dějinách českého státu uchází i česko-ruské Konsorcium MIR.1200. Třetího zájemce, francouzskou Arevu, ČEZ začátkem října z tendru vyřadil. Podle něj nerespektovala podmínky českého atomového zákona a nedokázala garantovat cenu ani časový plán.

O tom, který z uchazečů obří zakázku získá, má vláda rozhodnout během příštího roku. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína by měla být hotova do roku 2025.

„Za současné situace při současných cenách elektřiny ekonomický smysl dostavba Temelína příliš nedává, domnívá se analytiky Michal Šnobr. „Nedává to smysl především proto, že ceny elektřiny jdou v Evropě dolů a Temelín je velmi náročná investice.

„Nicméně ČEZ je teď ve fázi, že v podstatě bude jen vybírat vítěze tendru a začne se stavět nejdříve v roce 2016,“ připomněl Šnobr.

Ministr Kuba: Vláda žádného favorita mezi firmami na dostavbu Temelína nemá

Číst článek

Ve funkci ministryně zahraničí přijíždí Hillary Clintonová do České republiky už potřetí. Naposledy se loni v prosinci zúčastnila pohřbu Václava Havla. Od listopadu 1990, kdy navštívil Prahu prezident George Bush, přijíždějí vrcholní američtí politici poměrně často. Bill Clinton, George Bush i současný prezident Barack Obama byli v Praze opakovaně. Jednali o českém členství v NATO, o radaru v Brdech a dnes o dostavbě Temelína.

Jaromír Marek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme