ČLK chce zpřísnit podmínky pro soudní znalce ve zdravotnictví

Lékaři s menší praxí by se neměli mít možnost stát soudními znalci. Požaduje to Česká lékařská komora. Soudní znalec by měl podle ní mít znalosti alespoň na úrovni primáře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Kubek

Milan Kubek | Foto: Marián Vojtek

Nestávalo by se potom, že lékař s menší erudicí bude pro soud hodnotit práci zkušenějšího kolegy. Komora proto chce, aby se novelizoval zákon o znalcích a tlumočnících, ve kterém by nově měla být pasáž o znalecké činnosti v oboru zdravotnictví.

"Současná praxe vede k tomu, že řada posudků je velmi nekvalitních a uvědomme si, že na posudku závisí rozhodnutí soudu," popsal současnou situaci prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Podle něj by nová pravidla měla zlepšit odbornost soudních znalců: "Lékař by musel minimálně splňovat podmínky proto, aby mohl být vedoucím lékařem, tedy minimálně podmínky pro primářskou licenci."

"To znamená maximální možné vzdělání v oboru a dostatečná praxe podle komory minimálně osm let," doplňuje Kubek.

Podle něj by mohla být kriteria ještě přísnější: "Jde to ale ruku v ruce s tím, že odměna pro znalce musí být dostatečně atraktivní."

Soudní znalec by měl být podle lékařské komory také snadno odvolatelný, pokud opakovaně předkládá chybné znalecké posudky, a odpovědný za škodu, která byla způsobena nesprávným posudkem.

Česká lékařská komora chce sama vybírat soudní znalce

ČLK by zároveň chtěla sama vybírat soudní znalce z oboru zdravotnictví. Na tomto řešení se shodli účastníci kongresu komory v červnu.

"Byli bychom rádi, aby každý soudní znalec v oboru lékařství musel mít doporučení lékařské komory, která by garantovala jeho erudici," vysvětluje Milan Kubek.

S tímto postupem však nesouhlasí Ondřej Dostál, který se specializuje na zdravotnické právo: "Výlučná pravomoc lékařské komory navrhovat znalce by mohla hypoteticky vytvářet určité pochybnosti na straně některých žalobců, kteří lékařským sdružením nevěří."

Dostál proto podporuje postup, který navrhuje novela zákona, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Novela upravuje poradní sbory, které budou ministerstvu nebo soudům radit se jmenováním znalců. Samotné jmenování by pak bylo v pravomoci krajských soudů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudních znalcích ve zdravotnictví mluvili na Rádiu Česko prezident České lékařské komory Milan Kubek a Ondřej Dostál, který se specializuje na zdravotnické právo.

Naopak předseda Komory soudních znalců Vladimír Vácha by uvítal, kdyby se lékařská komora podílela na výběru soudních znalců:

"Pokud novela umožní nějakým způsobem provádět kontrolu a hlavně kontrolu nad celoživotním vzděláváním znalců, tak mi to jenom uvítáme, protože naše vlastní kapacity konkrétně v oboru zdravotnictví na to určitě nebudou v plné míře stačit."

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice zdravotnických soudních znalců debatovali v Radiofóru Radiožurnálu ředitel právnické kanceláře ČLK Jan Mach a předseda Komory soudních znalců Vladimír Vácha.

Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme