ČLK kritizuje miliardové přebytky na účtech pojišťoven

Přebytky na účtech zdravotních pojišťoven dosáhnou na konci roku 40 miliard korun. Je to zhruba pětina peněz, které zdravotnictví za rok spotřebuje. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka hromadí pojišťovny přebytky na svých účtech protiprávně. To ale odmítá ministerstvo zdravotnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Kubek | Foto: Zdeněk Vališ

Šéf České lékařské komory Milan Kubek má za to, že pojišťovny by tyto přebytky na svých účtech měly dát zdravotnickým zařízením na léčení pacientů, a to prostřednictvím úhradové vyhlášky pro příští rok, v níž by se navýšily platby za lékařské úkony. To je podle Kubka plně v kompetenci ministerstva zdravotnictví.

"To znamená vydat úhradovou vyhlášku v takové podobě, aby zajistila zvýšení příjmů všech zdravotnických zařízení, které by kompenzovalo jednak míru inflace a jednak zohlednilo to, že občané si prostě zaplatili zdravotní péči. Ty zůstatky na účtech zdravotních pojišťoven je třeba pustit do zdravotnictví, protože ten systém je ze zákona koncipován jako průběžný, nemá tvořit žádné rezervy jiné, než které ukládá zákon," řekl šéf ČLK.

Podle ministra Tomáše Julínka (ODS) jsou ale tyto přebytky rezervou pro případ, že by na české zdravotnictví dolehla světová finanční krize. "Jednak je to nesmysl, že by někdo protiprávně zadržoval peníze, nikdo je nezadržuje."

"My jsme vytvořili ve zdravotním pojištění příslušné rezervy, které se budou velmi hodit v příštím roce, protože nás čeká finančně velmi nejistý rok a okolo České republiky zuří finanční krize, a ta nutně na nás dopadne. A dopadne i na veřejné zdravotní pojištění. Už prognózy ministerstva financí ukazují, že poklesne výběr pojistného a že se s tím budeme muset nějak vypořádat," reagoval na Kubkova slova Julínek.

Marika Táborská, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme