ČLK povede do mimořádného sjezdu viceprezidentka Fousková

Českou lékařskou komoru až do mimořádného sjezdu povede po Davidu Rathovi, který byl v pátek jmenován ministrem zdravotnictví, dosavadní viceprezidentka Helena Fousková. Dnešní jednání představenstva ČLK ale rozhodlo, že bude mít ale omezené některé pravomoci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Fousková, David Rath

Helena Fousková, David Rath | Zdroj: ČTK

Podle mluvčího ČKL Pavla Kubíčka řada členů představenstva Fouskové již dříve vyslovila nedůvěru, proto jí nyní omezili pravomoci.

"Veškeré smlouvy a dohody, jež nesnesou odkladu, a dispozice s majetkem komory musí viceprezidentka předložit představenstvu předem ke schválení," upřesnil mluvčí.

Fousková vyslovila spokojenost s tím, jak bylo dnešní jednání klidné, a potvrdila, že nebude činit žádná rozhodnutí, která lze odložit na řádné zasedání představenstva. "Já sama nemám důvod pouštět se do nějakých krkolomných smluv, o to jsem nikdy neusilovala," řekla.

Na jednání přišel i David Rath, kterého členové představenstva jako bývalého prezidenta ČLK a kolegu pozvali. "V podstatě formálně předal kancelář a administrativu viceprezidentce a představenstvu. Jednání bylo naprosto věcné, spíš jenom pomáhal radou tam, kde třeba představenstvo nebo viceprezidentka nevěděla úplně zcela jasně, jak se to bude vyvíjet dál," uvedl Kubíček.

Rath odstoupil z vedení komory, aby ho prezident Václav Klaus mohl jmenovat ministrem. Klaus dva návrhy premiéra Jiřího Paroubka na jmenování Ratha odmítl s odkazem na střet zájmů, teprve třetímu vyhověl.

Představenstvo má nyní za úkol připravit jednodenní volební sjezd, který Rath ještě jako prezident ČLK svolal na 14. ledna. Na uvolněné místo jsou dva kandidáti - člen představenstva ČLK Aleš Herman, primář soukromého zařízení v Pardubicích, a předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek, soukromý lékař z Prahy.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme