Člověk musel zabrat, říká nejúspěšnější absolventka Univerzity obrany

Armáda ode dneška posílila o dalších 200 absolventů Univerzity obrany v Brně. Nejlepší studenty, mezi kterými vévodila drobná dívka z východních Čech, ocenil i ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní vyřazení absolventů. Vlevo je Michaela Halická, vpravo rektor Bohuslav Přikryl | Zdroj: ČTK

Přímo nad kasárnami v ulici Šumavská v centru Brna se na počest absolventů prohnaly tři bojové vrtulníky a dvě stíhačky.

Z 200 budoucích vojáků jich zhruba desetinu tvořily dívky. To, že ženy do armády patří, potvrdil i ministr obrany Martin Stropnický, který v té souvislosti vylíčil svůj zážitek z Afghánistánu.

„Čekali jsme na letišti a tam takové děvče, jestli mu bylo dvacet, tak je to moc. Projela taková dodávka a ona z toho vystoupila, bouchla dvířky a 'dobrý den, pane ministře, to jsem ráda, že vás vidím'. Taková hubatá holka."

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejúspěšnější letošní absolventku Univerzity obrany v Brně ocenil rektor i ministr. Na místě natáčela redaktorka Kateřina Pichalová

„A říkám, co tady děláte? A ona říká, 'mně se splnil můj sen. Já jsem v devatenácti v Afghánistánu a řídím tady náklaďák'. A byla prostě ztělesněním nějakého životního optimismu a energie, takže: sem s ní!“

Podobně energická je i nejúspěšnější absolventka Univerzity obrany, která se prosadila mezi drsnými muži, Michaela Halická.

„Bylo to hodně zajímavé, když jsem tam stála před všemi nastoupenými jednotkami a pan rektor mi dával meč na rameno. Byl to hodně dobrý pocit,“ říká Michaela. Přiznává zároveň, že pro její spolužáky-chlapce bylo studium asi snazší.

„Určitě mi přišlo, že to mají jednodušší. Minimálně vždycky, když jsme doběhli, tak já byla bez dechu, červená a oni vypadali, jako by právě jenom přišli z procházky. Člověk musel zabrat. Co se týče tělovýchovy, tak bez toho, aby si člověk šel sám zaběhat, zamakal, tak to opravdu nešlo.“

Drobná dívka se přitom k armádě dostala pouze náhodou, když se šla s bratrem podívat na den otevřených dveří do rekrutačního střediska.

Do armády dnes vstupuje asi dvacet procent žen, což je asi 4000 vojákyň.

Slavnostní vyřazení absolventů vojenského studia na Univerzitě obrany v Brně | Foto: ČTK

Kateřina Pichalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme