Člověk v tísni rozdělil ze sbírek po loňských povodních 52 milionů

Společnost Člověk v tísni rozdělila přes 52 milionů korun ze sbírek SOS Povodně 2010. Největší částka putovala na pomoc domácnostem a rodinám, kterým voda zaplavila obytné části. Zbytek peněz dostaly obce na odstraňování následků, na nářadí a techniku či na další ochranu proti velké vodě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šimon Pánek představil na tiskové konferenci detailní zprávu o využití peněz z darů české veřejnosti

Šimon Pánek představil na tiskové konferenci detailní zprávu o využití peněz z darů české veřejnosti | Zdroj: ČTK

Povodně se v Česku opakují. Člověk v tísni od roku 1997, kdy zemi zasáhly první velké ničivé záplavy na Moravě, ve sbírkách na pomoc postiženým společnost vybrala celkem přes 400 milionů.

Z roku 2009 zbylo na účtu povodňové sbírky 11 milionů, k nim od loňského května do letošního června přibylo téměř 42 milionu. Celkem tak měl Člověk v tísni přes 52 milionů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek a Milada Nová, jedna z postižených loňskými povodněmi, ve Světě o jedné Rádia Česko

„Filosofie je, že ti, kteří to nejvíc potřebují, by měli dostat nejvíc. Není to nárokové, matematické, plošné rozdělení, je to na základě potřebnosti a vždy na řešení, to znamená na další sérii kroků, které mají vést k tomu, aby rodina obnovila své základní podmínky k životu,“ popsal způsob rozdělování peněz ředitel společnosti Šimon Pánek.

Šestapadesát procent z vybraných peněz tak podle něj putovalo přímo domácnostem a rodinám, na veřejné projekty šlo přes osm procent a 7,5 procenta představovala materiální pomoc bezprostředně po povodních.

„Tři a půl procenta zbývá na dodělání veřejných projektů a náklady na správu řízení, kontrolu a propagaci sbírky spolu s operačními náklady v terénu se nám povedlo dostat na 11 procent, což považujeme za velmi úspěšné,“ doplnil Pánek.

Pomoc získala rodina Milady Nové z Chotyně na Liberecku, kde povodně udělaly loni téměř největší škody. Do svého domu se vrátila až o Vánocích, následky zatopení jsou tam ale stále patrné. Situace navíc zhoršila další velká voda letos v červenci.

Škody po povodni ve Frýdlantu | Foto: Jan Zejda

„Mysleli jsme si, že je všechno zažehnáno, ale dneska jsme v bytě, který je znovu vlhký, všechno opadalo, plesniví to. Jsme prakticky zase na začátku tam, kde jsme byli,“ říká žena.

Jak ale dodává, bez pomoci Člověka v tísni by se neobešla. Částka byla pro opravy zásadní. „Neměli jsme nic, v jednom okamžiku jsme přišli o základní věci. Když mi zemřela maminka, pojistku jsme si předělávala na sebe, a když jsem šla na pojišťovnu, tak mi řekli, že dodatek mám ode dneška. Kdyby nebylo Člověka v tísni, asi bych žila v lese.“

Zuzana Filípková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme