Ministr Petříček si chce kvůli zákazu organizace Člověk v tísni předvolat ruského velvyslance

Kvůli zařazení humanitární organizace Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací si chce český ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) předvolat ruského velvyslance. Petříček, který je momentálně na pracovní cestě v Africe, označil krok Moskvy za absurdní. Člověk v tísni podle něj patří mezi světově respektované organizace.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček. | Foto: Gregor Fischer/dpa | Zdroj: Profimedia

Rusko zařadilo Člověka v tísni mezi organizace, které nesmějí na jeho území působit a ruští občasné s nimi mají pod hrozbou šesti let ve vězení zakázáno spolupracovat. Na svém webu to uvedlo ministerstvo spravedlnosti.

Rusko zařadilo organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích. ‚Čekali jsme to,‘ říká ředitel Pánek

Číst článek

O tom, že si chce předvolat ruského velvyslance, napsal Petříček na svém twitterovém účtu. „Zveřejnění důvodů jejího zákazu v Rusku považuji za absurdní. Budu požadovat vysvětlení,“ napsal s tím, že Člověk v tísni je respektovaná organizace a krok ruské vlády svědčí o stavu lidských práv v zemi.

Organizaci Rusové na seznam zařadili na základě zákona O opatřeních proti osobám zapojeným do porušování základních lidských práv a svobod, práv a svobod občanů Ruské federace. O zařazení Člověka v tísni na seznam podle ministerstva spravedlnosti rozhodla Moskva už 7. listopadu.

Ředitel organizace Šimon Pánek Radiožurnálu řekl, že Člověk v tísni v Rusku končit nechce, momentálně ale své působení v zemi zastavuje, abych neohrozil své tamní spolupracovníky. „S trochou nadsázky můžeme říct, že jde o ocenění práce, kterou odvádíme,“ dodal.

@Člověk v tísni je respektovaná organizace podporující lidská práva a demokracii ve světě. Zveřejnění důvodů jejího zákazu v Rusku proto považuji za absurdní. Zákaz lidskoprávní organizace svědčí o stavu lidských práv v zemi. Budu po požadovat vysvětlení a předvolám si velvyslance.

22:26 – 12. 11. 2019

70 713

zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme