CME vyhrála arbitráž proti ČR

Společnost CME zvítězila v arbitráži proti České republice. Oznámila, že na základě prokázaného porušení vzájemné dohody o ochraně investic mezi Nizozemím a Českou republikou rozhodl mezinárodní arbitrážní tribunál ve Stockholmu ve sporu s Českou republikou ve prospěch společnosti CME se sídlem v Nizozemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsledek arbitráže zatím nepotvrdilo ani ministerstvo zahraničí ani ředitele odboru pro mezinárodní finanční vztahyministerstva financí Václav Rombald. Mediální zástupce CME Michal Donath prohlásil, že tribunál konstatoval dokonce několikanásobné porušení dohody o ochraně investic.

"Jménem akcionářů CME se bude vedení CME domáhat nejen naplnění rozhodčího nálezu, ale i přiměřené náhrady finanční škody. Rozhodčí nález stanoví, že Česká republika si ponese své vlastní náklady na právní zastoupení. Musí společnosti CME zaplatit částku 750 tisíc dolarů jako náhradu nákladů na právní zastoupení a výdaje společnosti CME. Navíc musí také zaplatit 2 třetiny nákladů a výdajů arbitrážního ntribunálu. Tato částka dosahuje téměř 260 tisíc dolarů."

O výši náhrady není zatím rozhodnuto. Na základě rozhodnutí už byl CME přiznán nárok na úhradu nákladů právního zastoupení a výdajů spojených s arbitrážním řízením ve výši více než jednoho miliónu dolarů, kterou musí Česko ihned zaplatit. Své vlastní náklady ponese Česká republika sama. Podle mediálního zástupce CME Michala Donatha je vydané rozhodnutí konečné a není proti němu přípustné odvolání.

V další fázi arbitrážního řízení chce CME prokázat, že postup České republiky jí za období, po které bylo nutno přerušit provoz někdejší servisní organizace televize Nova - České nezávislé televizní společnosti, způsobil škody přesahující včetně úroků 500 milionů dolarů.

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme