ČMFS a sázkové kanceláře se 'chystají' na podezřelé zápasy

Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) zareagoval na nedávný korupční skandál v evropských soutěžích. A pomoci mu mají sázkové kanceláře. Pokud se v Česku objeví podivná sázka, ihned se o ní dozví i na Strahově.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový míč

Fotbalový míč | Foto: Fotobanka stock.xchng

Poté by mělo okamžitě dojít k výměně rozhodčích, obě mužstva navíc budou upozorněna na přísnější monitorování utkání.

Evropský fotbal řeší jeden z největších sázkařských skandálů v historii. V devíti evropských zemích mohlo být ovlivněno až dvě stě zápasů a další pak v evropských pohárech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O systém sledování podezřelých sázek ve fotbale se zajímal redaktor Ondřej Suchan

Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) chce podobným machinacím předejít. Ve spolupráci s českými sázkovými kancelářemi připravuje nový systém. Kanceláře budou předávat informace o podivných sázkách. Fotbalový svaz pak následně vymění rozhodčí a bude utkání přísně sledovat.

Obranný systém už teď sázkové kanceláře mají, nová ale bude komunikace s fotbalovým svazem, řekl v Ranním interview Radiožurnálu šéf Asociace provozovatelů sázkových kanceláří Marek Herman.

"My jsme se rozhodli spolupracovat s Asociací sázkových kanceláří na vytvoření jakéhosi alertního systému, který by měl upozorňovat na jakoukoliv nezvykle vysokou sázku podanou na utkání fotbalového prostředí, abychom mohli na tento alert reagovat a učinit nezbytná opatření k tomu, aby nedošlo k ovlivnění utkání," řekl místopředseda ČMFS Jindřich Rajchl.

Zároveň ale zdůraznil, že v Česku zatím žádné náznaky o zápasech zmanipulovaných sázkaři nejsou. "Vůbec žádné podezření nemáme do současné doby. Je to skutečně pouze reakce na to, co se stalo v Evropě. My tomu chceme předcházet, chceme reagovat včas a chceme být připraveni na to, aby nás podobný skandál nepostihl," doplnil Rajchl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českomoravský fotbalový svaz chystá ve spolupráci se sázkovými kancelářemi nový systém proti korupci. Podrobnosti přiblížil v Ranním interview Radiožurnálu šéf Asociace provozovatelů sázkových kanceláří Marek Herman.

Jeho slova potvrdil v Ranním interview Radiožurnálu také šéf Asociace provozovatelů sázkových kanceláří Marek Herman. Také podle něj v ČR zatím k žádnému velkému sázkařskému skandálu nedošlo, a nový systém je tak především preventivním opatřením.

"Já jsem se bavil s řediteli dvou sázkových kanceláří v Česku. A oni mě ujistili, že za posledních 5 až 7 let systém běží velmi dobře a pokud se něco stalo, tak velmi sporadicky. A šlo o druhou a třetí ligu," uvedl Herman.

Systém už funguje v tenise

Pro inspiraci přitom nemusel chodit fotbalový svaz daleko. Podobným monitoringem už dlouho dobu procházejí sázky na tenisové turnaje.

"Tady existuje už dva roky ESSA, která spolupracuje s ATP a WTA a vznikla jako reakce na problém kolem zápasů Nikolaje Davyděnka. Funguje na velmi podobném principu, že v případě, že jakákoliv z evropských sázkových kanceláří zaznamená podezřele vysokou sázku na tenisový zápas, tak dá okamžitě zprávu tenisové asociaci a ta zápas mnohem podrobněji sleduje a činí nezbytná opatření proti ovlivnění zápasu," vysvětlil Rajchl.

Chystanou spolupráci vítají i provozovatelé sázkových kanceláří, jak Českému rozhlasu řekl ředitel Asociace provozovatelů sázkových kanceláří Marek Herman:

"Českomoravský fotbalový svaz nás oficiálně požádal o spolupráci, my jsme měli minulý týden představenstvo a tam jsme se domluvili, že jim vyhovíme a že jim pomůžeme poplašný systém nastavit."

Také Herman potvrzuje, že se překvapivé sázky v Česku nevyskytují ve velké míře: "Posledních pět až sedm let se objevily některé zápasy sporadicky, to znamená spíš výjimka. Nejde o to, že bychom hasili nějaké požáry, že by tady fungovaly nějaké prapodivné systémy, ale čas od času se něco objeví a na to je potřeba reagovat."

A jak takový systém bude fungovat v praxi? "Každá velká sázková společnost má takzvaného riskmanažera, který sedí u počítače a online sleduje všechny sázky a pohyby, které tam jsou. Jakmile se objeví nějaká nejasnost, pochybnost nebo něco podezřelého, tak na to okamžitě reaguje a v řádu desítek vteřin zastavuje sázky," popsal Herman.

Oznámení o sázce okamžitě poputuje i na fotbalový svaz a zápas bude detailně sledován. Podle Jidřicha Rajchla z ČMFS je pravděpodobné, že okamžitě dojde k výměně rozhodčích.

Kancelářím vadil místopředseda svazu

Paradoxně osoba nejbližšího spolupracovníka Ivana Haška spolupráci svazu s provozovateli sázek vážně ohrozila. Rajchl totiž zastupuje v Česku internetovou sázkovou kancelář B-WIN.

"Oslovil nás pan doktor Rajchl, ale my jsme řekli fotbalovému svazu, že s tímto člověkem nemůžeme komunikovat, protože zastupuje nelegálního provozovatele, který provozuje sportovní sázení. To znamená, že neplatí žádné odvody, žádné daně, a proto je osoba pana Rajchla problém," podotkl ředitel Asociace provozovatelů sázkových kanceláří Marek Herman. Svaz prý nakonec ustoupil a vyjednávat o spolupráci bude někdo jiný.

Pokud se systém osvědčí, je navíc pravděpodobné, že bude zaveden i v jiných sportech. "Uvažujeme, že pokud to bude dobře fungovat, tak můžeme nabídnout systém hokejovému svazu," dodal Herman.

Využití sázkových kanceláří v boji proti korupci navíc chystá i Unie evropských fotbalových asociací (UEFA). Poslední korupční skandál totiž ukázal, že ovlivňovat zápasy lze i ze zahraničí.

Martin Hromádka, Katarína Brezovská, Ondřej Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme