ČMKOS podpořila stávkovou pohotovost zdravotnických odborů

Českomoravská konfederace odborových svazů dnes podpořila zdravotnické odbory v jejich stávkové pohotovosti. Vyzvala vládu, aby začala okamžitě řešit kritickou situaci zdravotnických zařízení, lázní a sociálních služeb. Do zdravotnictví je prý potřeba nalít více peněz, jinak se systém ocitne na konci roku v deficitu mnoha miliard. Podle náměstka ministra zdravotnictví i bývalého ministra je akce odborů politicky motivovaná.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto)

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Podle odborů hrozí zhruba třiceti nemocnicím a několika lázeňským zařízením krach.„Nemocnice nemají hotové peníze na zaplacení za léky, zdravotnický materiál a platy,“ upozorňuje předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Částečným řešením by podle ní mohla být bezúročná půjčka, kterou by vláda poskytla zadlužené Všeobecné zdravotní pojišťovně, aby ta mohla nemocnicím zaplatit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci ve zdravotnictví, kde odbory vyhlásily stávkovou pohotovost, jsme mluvili s předsedkyní Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkovou. Hostem byl i komentátor ČRo Petr Nováček.

„Všeobecná zdravotní pojišťovna dnes drží nemocnice nad vodou, platí jim za péči víc než ostatní zdravotní pojišťovny a zabezpečuje nejnáročnější pacienty. Takže VZP má skutečně problém s hotovými financemi, ale stejně velký problém mají i nemocnice,“ vysvětluje Žitníková.

Ministerstvo zdravotnictví o dvou a půl miliardové půjčce pro VZP uvažuje, vláda by návrh mohla projednat už v listopadu. A prý nejen to.

Jak říká náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek, už bývalý ministr Leoš Heger vedle návratné půjčky pro VZP navrhoval i zvýšení platby za státní pojištěnce či odkoupení nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven.

Vyšší platby ještě letos?

„Tyto tři nástroje byly dlouhodobě připravovány, postupně se realizují. Včera Senát schválil zákonné opatření o navýšení platby za státní pojištěnce, které mimochodem nabude platnosti nejpozději v prosinci, možná už v listopadu. To znamená, zdá se, že ještě letos budou platby do systému zdravotního pojištění navýšeny,“ poznamenává Plíšek.

Podle něj však bude muset budoucí vláda provést reformy, které systém financování zdravotnictví změní. Při současné míře závislosti na veřejných zdrojích je prý neufinancovatelný.

„Ročně systémem zdravotnictví proteče bezmála 300 miliard korun. Nesouhlasím s tím, co říkají odbory, že když se do systému nalije více veřejných prostředků – i na úkor veřejných financí a státního dluhu – že bude lépe. Je to skutečně o tom efektivním hospodaření, o situaci v každé jednotlivé nemocnici,“ míní Plíšek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci ve zdravotnictví mluvili na Radiožurnálu náměstek ministra financí Martin Plíšek a Martin Vacek ze zdravotnických odborů

Další požadavek odborů směřuje ke změně úhradové vyhlášky. „Z úhradové vyhlášky pro letošní rok vyplývá jednoznačně to, že se systém do deficitu dostane. Nemocnicím dává pouze 95 procent úhrad roku 2011 a v hotovosti jim dává jen 87 procent. Takže ta situace se dala očekávat a všichni věděli, že začne na podzim gradovat,“ říká Žitníková.

Na situaci ve zdravotnictví podle ní odboráři upozorňovali vládu v demisi i prezidenta. „Upozorňovali jsme, že ke konci roku bude ve zdravotnictví kritická situace, a že je potřeba ji velmi rychle a intenzivně řešit. Bývalá vláda a bývalý pan ministr měli připravený scénář, podle kterého se měly rušit některé české nemocnice, a na základě toho vznikla úhradová vyhláška pro letošní rok,“ doplňuje.

Změnit úhradovou vyhlášku však podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívové už nejde. „Není možné měnit úhradovou vyhlášku v průběhu její platnosti,“ přibližuje s tím, že ministerstvo předpokládá, že do tvorby nové úhradové vyhlášky se zapojí nemocnice i odbory.

Ministerstvo zdravotnictví České republiky | Foto: Filip Jandourek

Podobně se vyjádřil i náměstek Plíšek. „Nyní už se jedná o úhradové vyhlášce pro příští rok. Je zcela nelogické vstupovat do úhrad v letošním roce. Je to skutečně na jednání mezi zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi. A dodávám ještě, že zdravotní pojišťovny samy avizovaly, že jsou připraveny situaci v některých nemocnicích řešit,“ poznamenává Plíšek.

Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 odmítá, že by nemocnicím hrozil krach. Podle něj je za prohlášeními odborů politická akce před blížícími se volbami.

Odboráři zatím neupřesnili, co bude následovat po stávkové pohotovosti. Zveřejní to příští týden. V úterý a ve čtvrtek chtějí situaci probrat s premiérem v demisi Jiřím Rusnokem, a to na jednání tripartity.

Jana Čermáková, Veronika Sedláčková, bre, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme