Odboráře i nadále povede Středula, Samek a Sokolová. Nikdo z nich neměl protikandidáta

Předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) se stal na příští čtyři roky znovu Josef Středula. Zvolili ho odboráři a odborářky na sjezdu této nejsilnější odborové centrály v Česku. Místopředsednické posty obhájili Vít Samek a Radka Sokolová. Nikdo z trojice neměl protikandidáta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staronové vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Zleva: Předseda Josef Středula, místopředsedové Radka Sokolová a Vít Samek. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Středula se poprvé postavil do čela ČMKOS, která zastřešuje 29 svazů s asi 310 000 členů, v dubnu 2014. Předtím vedl nejsilnější odborový svaz KOVO. Ve funkci vystřídal Jaroslava Zavadila, který se stal poslancem za ČSSD. Dlouhodobě působí v konfederaci i Samek a Sokolová.

Český export byl loni nejvyšší za posledních 20 let. Dosáhl více než čtyř bilionů korun

Číst článek

Odboráři se na sjezdu také shodli, že chtějí zvýšit minimální mzdu o 1 500 korun a zkrátit pracovní dobu o 2,5 hodiny týdně​. Podle odborářů má být minimální mzda místo současných 12 200 zvýšena na 13 700 korun.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se navýšení mezd nebrání. Podle předsedy hnutí ANO je ale nutné, aby se odboráři dohodli se zaměstnavateli. Ti požadují, aby mělo zvyšování minimální mzdy jasná pravidla.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák zdůraznil, že má být jasné, o kolik procent minimální mzda poroste. Odbory taky chtějí uzákonit pět týdnů dovolené pro všechny, zrušit karenční dobu a prosadit dřívější odchod do penze pro pracovníky v náročných profesích.

Ondřej Luštinec, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme