ČNB dnes otevírá své dveře veřejnosti

Teprve počtvrté v historii se otevírají dveře centrální banky pro veřejnost. Den otevřených dveří umožní lidem nahlédnout do jindy nedostupných prostor České národní banky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Bankéři slibují, že šest zastavení prohlídkové trasy poskytne návštěvníkům ucelený obrázek o měnové rozhodování a jeho souvislostech a přiblíží, jak se změny nastavení základních úrokových sazeb promítají do běžného života každého občana.

Stálá expozice v místě původního trezoru představuje historii vývoje peněz od pazourků k digitálním penězům, včetně ukázek padělků a ochrany peněz. Poprvé v historii budete moci vidět i pancéřovaná transportní vozidla pro převozy hotovosti.

K vidění bude i kancelář guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy. Ten Radiožurnálu vysvětlil, co všechno se dnes budou moci lidé v centrální bance dozvědět.

„Jednou za pár let se snažíme veřejnosti ČNB ukázat jinak než z médií. Otevíráme budovu a ukazujeme prostory, kam se člověk běžně nedostane. Snažíme se vysvětli, co všechno ČNB dělá a jakým způsobem například rozhoduje o měnové politice. Letos se chceme zaměřit i na ochranu spotřebitelů na finančních trzích,“ upřesnil Tůma.

Připraveny jsou interaktivní hry a kvízy, při kterých si můžete ověřit, jestli se nenecháte napálit na finančním trhu.

Věra Pfeifferová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme