Hackeři zahltili web České národní banky. ‚Útok jsme čekali a připravili se,‘ tvrdí mluvčí

Česká národní banka (ČNB) se v pátek ráno stala terčem cíleného kybernetického útoku, který může způsobit zpomalení či nedostupnost jejího webu. ČNB uvedla, že neunikla žádná data a na útok se připravovala, jak potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí instituce.

Praha (Aktualizováno: 11:12 1. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka (ilustrační foto)

Česká národní banka (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Banka na sociální síti X (dříve twitter) k napadení dodala, že jde o takzvaný DDoS útok. „Útok nezasáhl vnitřní informační systémy,“ uvedla. Nyní spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Na weby některých českých bank útočili hackeři, znepřístupnili vybrané služby. Banky je už obnovují

Číst článek

„Stále jsme pod kybernetickým útokem, ale situaci intenzivně řešíme jak s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost, tak s provozovatelem našeho webového serveru. Zatím jsme zaznamenali jen zpomalení načítání webových stránek,“ řekla před polednem pro iROZHLAS.cz mluvčí ČNB Petra Krmelová. Potvrdila opět, že nedošlo k žádnému úniku dat. Rozsah škod ale veřejný není.

Podobný útok, kterému čelily komerční banky, ale čekali. „Připravovali jsme se nejenom s ohledem na to, co se dělo u komerčních bank v předchozích dnech, ale i vzhledem k tomu, že ČNB čelila podobným útokům již v minulosti,“ vysvětlila „V rámci možností jsme připravili s předstihem preventivní opatření.“ Detaily mluvčí odmítla komentovat.

Za kyberútokem na české banky stojí ruská hacktivistická skupina. Chce konec podpory Ukrajiny

Číst článek

Zdali i za tímto útokem stála skupina NoName057(16), která po institucích požaduje ukončení podpory Ukrajiny, centrální banka nezveřejní. „Tyto infomace nebudeme v žádném případě komentovat z taktických důvodů. Nebudeme nahrávat žádným podobným skupinám,“ dodala Krmelová pro iROZHLAS.cz

Útoky na komerční banky

Stejným útokům již tento týden čelily Česká spořitelna, Komerční banka, Air Bank, Fio banka a ČSOB, jak ve středu zjistil server iROZHLAS.cz.

DDoS útoky, které spočívají v zahlcování serverů velkým množstvím požadavků, měla u předchozích bank na svědomí síť ovládaných počítačů DDosia, která patří pod skupinu NoName057(16).

„V tomto případě je skupina NoName057(16) politicky motivovaná a požaduje, aby instituce přestaly s podporou Ukrajiny. V rámci tohoto typu útoků není potřeba se bát o peníze, panika není na místě. Jediným negativním důsledkem tohoto typu útoku je pro klienty bank nefunkční webový přístup, ale banky si s tímto umí poradit a brzy bude vše zase v pořádku. Útočníci chtějí zasít paniku, získat pozornost, vystrašit lidi, že jim něco hrozí. Ve skutečnosti, ale nejsou obavy namístě,“ uvedl ve středu expert na kyberbezpečnost společnosti PwC Marek Nejedlý.

Johann Foss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme