Co bude s vojenským areálem u jeskyně Výpustek?

Nad bývalým vojenským areálem u jeskyně Výpustek na Blanensku stále visí otazník. Téměř čtvrt roku poté, co objekt opustila armáda není jasné, kdo se stane novým uživatelem a majetek od ministerstva obrany bezplatně převezme. Někeré části patrně nebude možné dále udržovat. Jde zejména o rozlehlé podzemní prostory, ve kterých se v minulosti nacházela tajná nacistická továrna a poté kryt pro prominenty komunistického režimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vězeňská budova | Foto: věznice Kuřim

Vojenský areál Výpustek sestává ze dvou budov, podzemního krytu a velmi nešetrně upravených rozlehlých jeskynních prostor. Podle starosty Blanska Miroslav Kalí je však zájem hlavně o nadzemní objekty. "Jedná se se Skalickým úřadem o využití toho objektu civilní ochrany. Jedná se s obcí Křtiny. Město Blansko zatím ustoupilo z těch záměrů, protože pro využití budovy na ubytovny projevil zájem Školní a lesní podnik Křtiny." Aktivity zájemců jsou navíc limitovány tím, že objekt leží v Chráněné krajinné oblasti, říká ministr životního prostředí Miloš Kužvart. "Jsme na území národní přírodní rezervace, takže ty aktivity, které tady budou provozovány, nesmí být v rozporu s ochranou přírody."

Markéta Kaclová, Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme