Přehled tisku: co dělat při požáru a nové byty na Vítězném náměstí

Požár v bytě může vzniknout od zkratu ve varné konvici i od zaseknuté pračky, píše týdeník Respekt. A volby v Jablonci nad Nisou narušily kobylky v obálce. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři pomáhali i ubytovaným hostům z posledního patra, kde byl požár nejintenzivnější. | Foto: Milan Pacík | Zdroj: HZS hlavního města Prahy

Respekt

Jak se chovat uvnitř hořící budovy, popisuje týdeník Respekt. V případech požárů, jakým byl v nedávnu třeba hotel Eurostar David v centru Prahy, hasiči doporučují hlavně zůstat v pokoji u okna. Při pokusech o únik zakouřenými chodbami se lidi v mnoha případech udusí.

VIDEO: Hořel celý hotel, něco takového jsem viděl poprvé, přibližuje hasič zasahující u požáru v Praze

Číst článek

Nejčastější příčinou požáru bývají nedopalky od cigaret a vánoční svíčky. Hasiči ale radí také nenechávat rychlovarnou konvici ve stojanu, protože v mnoha případech začal byt hořet právě od zkratu v rychlovarné konvici. Další radou je vypínat pračku. Může se zaseknout, a čím víc se motor snaží pokračovat, tím víc se zahřívá. Točící se buben navíc oheň zásobuje vzduchem. Hořící pračku tak hasiči přirovnávají k plamenometu, varuje týdeník.

E15

Skupina Penta hodlá postavit na pražském Vítězném náměstí stovku nových bytů, všímá si deník E15. Stavba by měla začít za rok a půl. Pozemek investor koupil od radnice v Dejvicích za víc než 120 milionů korun. Celkově chce do projektu dát tři čtvrtě miliardy korun. Nové byty na takzvaném Kulaťáku v Praze budou stát v průměru 120 000 korun za metr čtvereční. Průměrná cena bytů v téhle městské části se přitom pohybuje zhruba kolem 73 000 korun za metr čtvereční. Vzhledem k současné realitní horečce si ale Penta věří, hodnotí deník.

Sklenkou vína proti cukrovce. Malé dávky alkoholu pomáhají v prevenci diabetu, tvrdí Dánové

Číst článek

Právo

Diabetici v Česku zbytečně přicházejí o zrak. Upozorňuje na to nové vydání deníku Právo. Špatně léčená cukrovka se může vyvinout v poruchu vidění. Problém se týká stovky tisíc českých pacientů. A jejich počet každoročně stoupá o dvě procenta. Diabetická retinopatie je zákeřná hlavně svou nenápadností. Ze začátku se totiž neprojevuje prakticky žádnými příznaky. V momentě, kdy se diabetikovi začne zhoršovat zrak, nejde už problém vyléčit, jenom zpomalit. Lidé trpící cukrovkou by tak měli na oční prohlídku minimálně jednou za rok.

Deník

Regionální Deník píše o incidentu, který poznamenal prezidentské volby v Jablonci nad Nisou. V prvním kole tam jeden z voličů hodil do urny obálku, ve které bylo kromě lístku s kandidátem taky hejno kobylek. Když pak komise při sčítání výsledků vysypala obsah volební urny na stůl, vyběhla na ně víc než desítka kobylek. V obálce pak našli další množství živočichů a ušpiněný a ohlodaný volební lístek. Ve druhém kole se ale podařilo komisi volební urnu uhlídat.

Veronika Šírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme