Co řekli před rokem naši politici ke vstupu do EU

Dnes je to přesně rok, co se Česká republika stala členem Evropské unie. Na přijetí jsme se připravovali osm let a museli mu přizpůsobit stovky zákonů. Loni v předvečer vstupu náš tehdejší premiér Vladimír Špidla zopakoval, že o svou identitu v unii nepřijdeme a proč do ní patříme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Evropské unie | Foto: europa.eu.int

"Naše země byla po celé své dějiny buď zemí průměrně rozvinutou, nebo rozvinutou a v dobách meziválečných jsme patřili ke světové špičce. To jistě nebyla shoda okolností. I dnes ale potkávám bezpočet zdatných a tvořivých lidí a jsem si jist, že se v Unii neztratíme," vyjádřil se bývalý premiér.

Přihlášku do EU za nás v roce 1996 podával tehdejší premiér Václav Klaus. Loni, už v roli prezidenta, ale znovu vyzval k tomu, abychom si i v Evropské unii své národní zájmy chránili.

Klaus tehdy doslova řekl: "Širší zájmy existují a my nepřipusťme ani na okamžik, aby byly někým z nás či někým mimo nás označovány za dávno překonaný nacionalismus. Vůči našim předchůdcům jsme povinni zajistit pokračování české státnosti."

Silvie Havelková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme