Co vybuchlo v Manchesteru? Nemůžete to říct během deseti minut, vysvětluje šéf pyrotechniků

Halou v anglickém Manchesteru otřásla po koncertu americké zpěvačky Ariany Grande exploze. Policisté po příjezdu nejprve musí vyklidit místo útoku a pomoci zraněným. Pak začíná práce pyrotechniků, která je velmi nebezpečná, popsal Radiožurnálu postup ředitel českých policejních pyrotechniků Michal Dlouhý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Forenzní experti na místě exploze v Manchesteru.

Forenzní experti na místě exploze v Manchesteru. | Foto: Andrew Yates | Zdroj: Reuters

Jak vypadá zásah pyrotechniků, když je v okolí výbušniny tak velké množství lidí, jako tomu bylo po koncertu americké zpěvačky Ariany Grande?
V první řadě je potřeba dostat z toho prostoru všechny osoby, které se zde nacházejí. A samozřejmě poskytnou pomoc zraněným. Místo musí být vyklizeno, uzavřeno a začíná na něm pracovat pyrotechnik.

ONLINE: Útočník v Manchesteru odpálil podomácku vyrobenou bombu. Zemřely desítky lidí

Číst článek

Pyrotechnik musí nejprve vyloučit přítomnost další výbušniny. Pokud se tam nachází, tak ji musí zneškodnit.

Poté se nacházíme na místě činu a je potřeba provést vyhledání, zadokumentování a zajištění stop, které se tam nacházejí. Vedou k získání informací, čím byl způsoben výbuch, jaký byl použit materiál, jakou měl konstrukci. Zajišťují se také stopy vedoucí k pachateli útoku.

Za jak dlouho můžeme tuto informaci mít? Co to bylo za výbušninu a jakým způsobem ta exploze nastala?
Práce pyrotechniků je velmi nebezpečná. Je to drobná práce, hledají se stopy, které jsou rozhozené ve velkém perimetru, který byl útokem zasažen. Je to skutečně dlouhodobá práce. Nemůžeme říct během deseti minut nebo čtvrt hodiny, že pyrotechnici jsou schopni říct, k čemu došlo, co bylo použito a jak to bylo konstruováno.

Expertiza tedy potrvá v řádech dnů nebo týdnů?
Ohledání jsou hodiny, maximálně dny. Ze zajištěných stop poté probíhá rekonstrukce systému, který byl k útoku použit.

Jana Klementová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme