Čtvrtina prodejců na předvánočních trzích porušila předpisy. Nejčastěji špatně stanovili váhu kaprů

Na vánočních trzích porušil předpisy každý čtvrtý prodejce. Podle České obchodní inspekce je to podobné množství přestupků jako loni. Inspektoři se zaměřili hlavně na prodejce kaprů a stánkaře se svařeným vínem a medovinou. Nejčastěji prodejci špatně stanovili váhu ryb nebo neoznámili cenu dalších služeb, třeba cenu rybích vnitřností či přiložené nákupní tašky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční trhy v Chebu | Foto: Dana Jelínková

Poslední dva týdny před Vánoci Česká obchodní inspekce kontroly na vánočních trzích zintenzivněla. V rámci celé České republiky bylo provedeno od 11. do 24. prosince 431 kontrol a z toho ve 103 případech inspektoři zjistili porušení zákona (24 %).

Inspektoři ČOI Královéhradeckého a Pardubického kraje se ve dnech od 13. do 20. prosince v rámci kontrolní akce zaměřili na stánkový prodej na vánočních trzích v pěti městech, konkrétně se jednalo o Pardubice, Chrudim, Hradec Králové, Chlumec nad Cidlinou a Trutnov. Kontrolní akce se zúčastnilo 9 pracovníků České obchodní inspekce a provedli celkem 19 kontrol maloobchodního prodeje a hostinských služeb. Ve 12 provozovnách bylo zjištěno porušení zákona.

Kontrola nezletilosti

Inspektoři kontrolovali také prodej alkoholu přes figuranta mladšího 18ti let. 70 procent prodejců alkohol nezletilému nalilo, říká Jiří Frölich z České obchodní inspekce.

„Provedli jsme sedm kontrol s nezletilou osobou a v pěti případech prodejci nalili figurantovi alkohol,“ popsal Frölich.

Mezi nejčastějšími prohřešky prodejců bylo nevydání dokladu na žádost spotřebitele, nesprávné účtování zakoupených výrobků, neseznámení spotřebitele s cenou, prodej výrobků v nesprávné hmotnosti.

Pěti prodejcům byly uloženy pokuty v celkové výši 8 500 Kč příkazem na místě, v jednom případě povede Česká obchodní inspekce s prodejcem správní řízení.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme