Nekalé obchodní praktiky. Polovina kontrolovaných e-shopů v 1. čtvrtletí porušila zákon, uvedla inspekce

Polovina internetových obchodů, které kontrolovala v letošním prvním čtvrtletí Česká obchodní inspekce, porušila předpisy. Nejčastěji se zjištěná pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele a inspekce za ně uložila pokuty za téměř 1,5 milionu korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

E-shop, online nakupování (ilustrační foto) | Foto: Elaine Smith/CC0 1.0 Universal | Zdroj: Flickr

Česká obchodní inspekce provedla ve sledovaném období, poznamenaném epidemií nemoci covid-19, meziročně šestkrát více kontrol internetových obchodů. Vzhledem k uzavření mnohých kamenných prodejen kvůli protikoronavirovým opatřením se totiž prodej přes internet výrazně zvýšil. 

Čtyři pětiny pracovních rukavic neprošly kontrolou obchodní inspekce. Většina nebyla ve správné třídě

Číst článek

„Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy,“ uvedl ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Podle něj e-shopy často neinformují zákazníky o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo o jejich právech týkajících se reklamace zboží. Dopouští se i nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o výrobku, dodal.

Inspekce od 2. ledna do 31. března provedla v internetových obchodech 890 kontrol a porušení právních předpisů zjistila ve 464 případech. Nejvyšší pokuty, které v daném období nabyly právní moci, byly čtyři a v hodnotě 50 000 korun a inspekce je uložila za nekalé obchodní praktiky. Mimo jiné za to, že prodejce uvedl slevu z „původní ceny“, za kterou ale výrobek nikdy reálně neprodával. Jiný prodejce pak například nedodržel zákon při nabídce respirátorů označených jako FFP2, které nebyly řádně uvedeny na trh a nebyly opatřeny značkou shody CE.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme