ČOI letos odhalila 15 případů diskriminace spotřebitele

Celkem 15 případů diskriminace odhalila při letošních kontrolách Česká obchodní inspekce. Kromě rasové diskriminace prověřovali inspektoři i stížnosti na uplatňování dvojích cen za stejné služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prodejna | Foto: Tomáš Adamec

Problémy se týkaly téměř 3,5 procenta ze všech kontrolovaných provozoven. Jeden z odhalených prohřešků popisuje Miloslava Fléglová z České obchodní inspekce:

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloslava Fléglová z České obchodní inspekce mluvila o kontrolách také ve Stalo se dnes

„Jeden z případů, kdy se podařilo diskriminaci prokázat, byl ve spolupráci s romskou terénní pracovnicí. Vzhledem k tomu, že podnikatelka při kontrole odmítla požadavek na ubytování romské zákaznice, a přitom následné objednávce stejné služby kontrolních pracovníků neromské národnosti bez problémů vyhověla, bylo prokázáno diskriminační jednání a s podnikatelkou je vedeno správní řízení.

Za první letošní půlrok inspekce provedla na 450 kontrol a nedostatky zaznamenala v přibližně dvou stovkách z nich. Provozovatelé museli zaplatit na pokutách celkem téměř milion korun.

Miloslava Fléglová ve Stalo se dnes uvedla, že v některých dalších prohřešcích pak šlo o účtování dvojích cen za stejných podmínek a stejné služby, což se převážně týkalo turistů, které do České republiky přijíždějí.

Jak zdůraznila, není vůbec snadné diskriminační jednání prokázat kontrolované osobě, a to i v případě, kdy se šetří stížnost spotřebitele. „Přes nízký počet prokázaných případů nejen v letošní roce, ale i v minulých letech, se problematice ČOI věnuje trvale. Situace je víceméně setrvalá.“

Také podle ombudsmana přibývá v Česku diskriminačních případů cenového rozlišení. Typické je například poskytování slev pouze například občanům České republiky nebo zvedání cen, které vyloučí určitou etnickou skupinu.

Milan Kopp, Jakub Šídlo, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme