ČOI loni odhalila téměř tři desítky nebezpečných hraček

Opatrnost při nákupu hraček pro děti je více než na místě. Ukázaly to kontroly České obchodní inspekce. Jen loni na tuzemském trhu odhalily 27 druhů hraček, které mohou být nebezpečné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské sídlo ČOI | Foto: Marián Vojtek

Jedenáct z nich dokonce inspektoři nahlásili do evropského systému rychlého varování, protože byly vysoce rizikové. Čím děti ohrožovaly upřesňuje mluvčí ČOI Miloslava Fléglová

"Celkem šest hraček mělo ostré hrany nebo jiná nebezpečná místa, kde se mohlo dítě snadno zranit. Byly to například koloběžky, vystřelovací vrtulník, pistole či panenka. Další nejčastější zjištění se týkalo nadlimitního obsahu ftalátů nebo jiných chemických látek, které obsahovalo pět druhů výrobků. Tady šlo například o kostku se zvuky, kačenky do vody, pískací ryby, ale také hvězdářský dalekohled nebo panenku jako miminko," přiblížila mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

V případě odhalení takové hračky inspekce její prodej zakáže. Pokud se závada ukáže neopravitelná, nesmí se vrátit na trh. S prodejcem, dodavatelem nebo dovozcem je následně vedeno správní řízení. "A pokuta od České obchodní inspekce může dosáhnout nejenom desítek nebo set tisíc, ale i miliónů korun," dodala mluvčí.

Věra Štechrová, Štěpánka Čechová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme