Česká obchodní inspekce toleruje nelegální respirátory, tvrdí Asociace nanotechnologického průmyslu

Česká obchodní inspekce toleruje prodej nelegálních respirátorů s označením KN95 a N95, kterým na rozdíl o respirátorů třídy FFP2 chybí certifikace podle evropské normy. Tvrdí to Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky. Mluvčí inspekce Jiří Fröhlich v reakci sdělil, že technické normy v českém právním řádu nemají samy o sobě obecnou závaznost a označení N95 nebo KN95 na respirátoru neznamená nic zavrženíhodného.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé nákupy roušek a respirátorů ministerstvem zdravotnictví vzbuzovaly pochybnosti (ilustrační foto)

„Je velká škoda, že tento stav ohrožují až dramatické zprávy o respirátorech KN95, které spotřebitele v konečném důsledku matou a navozují dojem, že tyto výrobky jsou prakticky neúčinné,“ uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich | Zdroj: Profimedia

„Nelze samozřejmě nikdy zcela vyloučit, že deklarace úrovně FFP2, KN95 či N95 na konkrétním kusu, výrobní šarži nebo i typu výrobku z nějakého důvodu neodpovídá skutečnosti. To už je však problematika zcela odlišné úrovně, která neopodstatňuje současné snahy prohlásit v rámci konkurenčního boje nějakou jakostní deklaraci dle technické normy paušálně za nelegální na našem trhu,“ uvedl Fröhlich.

Vláda lidem doporučuje čínský respirátor KN95 bez evropské certifikace. Prodejci ho zaměňují za FFP2

Číst článek

Nanotechnologická asociace uvedla, že právě v sobotu je to přesně rok od nezávazného doporučení Evropské komise, které umožňovalo dozorovým orgánům členských zemí udělování dočasných lokálních výjimek pro ochranné prostředky bez evropské certifikace.

Důvodem podle ní byl kritický nedostatek těchto produktů způsobený celoevropským kolapsem zásobování v důsledku šířící se pandemie nemoci covid-19.

Asociace uvedla, že Česká obchodní inspekce žádosti o takové výjimky oficiálně přijímala od 13. března do 15. června 2020.

Dodavatelé, kterým výjimku udělila, měli k dispozici tři měsíce, během kterých mohli podmíněně dodávat respirátory na trh, za předpokladu, že této lhůty využijí k řádné plnohodnotné certifikaci podle evropské technické normy EN 149.

Pokud během tříměsíčního certifikačního procesu respirátor neprokázal vlastnosti stanovené evropskou legislativou, měl být podle asociace bezodkladně stažen z trhu.

‚Ať zákony platí pro každého‘

„Stát dovozcům nelegálních respirátorů KN95 a N95 protizákonný prodej nejen umožňuje, ale vláda jim ještě na jejich nelegální zboží odpustila DPH. Je na čase, aby v České republice začaly zákony platit pro každého. Vyzýváme vládu, aby přestala poškozovat poctivé české výrobce a ukončila toleranci a podporu prodeje nelegálního zboží v Česku," uvedl v sobotu předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.

„Po roce od začátku pandemie onemocnění covid-19 někteří nepoctiví dodavatelé na trh nadále uvádějí necertifikované výrobky bez označení CE. Orgán dozoru nad trhem toto protiprávní jednání dostatečně razantně neřeší, nelegální výrobky nestahuje z trhu a neudílí citelné pokuty, a navíc v současnosti aktivně neřeší prodej respirátorů nesplňujících evropskou normu EN 149," doplnila předsedkyně představenstva Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků Jana Vykoukalová.

Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky kritizuje prodej respirátorů s mimoevropským označením KN95 a N95 dlouhodobě.

Platnost výjimky z jara

Fröhlich na začátku února argumentoval, že obchodníci mohou doprodávat zásoby získané díky výjimce z loňského jara, případně díky výjimce z jiného členského státu Evropské unie.

Zrušení daně na respirátory se prodlouží o dva měsíce. Vláda posunula i termín podání daňového přiznání

Číst článek

„Osobně jsem viděl hned několik takových výjimek a na žádné z nich nebylo uvedeno, že by platila do vyprodání zásob, ať už žadatele o výjimku, anebo dalších článků distribučního řetězce. Žadatel směl dodávat na trh osobní ochranné prostředky bez evropského označení CE pouze po dobu platnosti dotyčné výjimky," uvedl Jakub Král, právní expert ze vzdělávací a konzultační společnosti Porta Medica.

Podle Fröhlicha však o tom, zda lze, či nelze výrobky uvedené legálně na trh doprodat, nerozhoduje okolnost, zda to bylo, či nebylo výslovně uvedeno v textu povolení. „Výrobky uvedené legálně na trh, což je i případ respirátorů splňujících podmínky dotyčného povolení, na něm z povahy věci již mohou zůstat,“ řekl.

Doplnil, že Česká obchodní inspekce vítá, že po zavedení aktuálních vládních opatření se situace kolem covidu zlepšuje a nově nakažených začíná ubývat.

„Je velká škoda, že tento stav ohrožují až dramatické zprávy o respirátorech KN95, které spotřebitele v konečném důsledku matou a navozují dojem, že tyto výrobky jsou prakticky neúčinné. Funkční respirátor s filtrací 94 procent a vyšší je pro spotřebitele užitečný a plní svou funkci, pokud je řádně nasazen,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme