ČOI: Některé dopravní podniky diskriminují cestující

Některé dopravní podniky podle České obchodní inspekce diskriminují část cestujících. Inspekce už začala kvůli stížnostem lidí prošetřovat systém slev u dopravních podniků v Liberci, Hradci Králové, Pardubicích a Olomouci. Důvodem je podle mluvčí inspekce to, že společnosti se rozhodly ponechat bezplatnou přepravu pouze pro seniory trvale bydlící v konkrétním městě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

autobus MHD | Foto: Jan Rosenauer

"Česká obchodní inspekce na základě podnětů spotřebitelů-seniorů řeší stížnosti na to, že jsou diskriminováni rozhodnutím dopravních podniků účtovat dvojí ceny. Pokud k takovému jednání došlo, může se jednat o diskriminaci spotřebitele, kterou zakazuje zákon o ochraně spotřebitele," uvedla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Například v Olomouci kvůli tomu zavedou pro všechny důchodce tzv. seniorpasy. Pouze ale pro centrum města, ne pro příměstské zóny. Další města, například Hradec Králové, se proti rozhodnutí obchodní inspekce odvolala.

S názorem, že diskriminuje část cestujících, dopravní podnik Hradce Králové podle svého ředitele Miloslava Kulicha nesouhlasí. "Přirozeně, že se k tomu dělají právní rozklady; my vlastně respektujeme zákony a smlouvy, které jsou pro nás závazné - zákon silniční a zákon o drahách, z toho vyplývající smlouva, která je na základě těchto paragrafů uzavřena a tarifu, který je schválený radou města."

Právní rozklad podle Miloslava Kulicha vyvrací, že by dopravní podnik diskriminoval část cestujících. Hradec Králové je odhodlán dojít s věcí až před soud.

Blanka Černá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme