ČOI uvalila rekordní pokutu na firmu za reklamní akce pro důchodce

Česká obchodní inspekce udělila rekordní pokutu ve výši dvou milionů korun První české reklamní společnosti. Firmu tak potrestala za chování ke starším lidem na předváděcích akcích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předváděcí akce pro důchodce (ilustrační foto) | Foto: Český rozhlas

Sankci dostala společnost už poněkolikáté, jak potvrdil Českému rozhlasu ředitel inspektorátu pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč.

„Pokutu jsme udělili, protože porušení zákona o ochraně spotřebitele byla opakovaná, dokonce v květnu byly užity i agresivní praktiky touto společností vůči spotřebitelům,“ uvedl Řezáč.

ČOI podle jeho slov zároveň podala návrh, aby se firmě zakázalo podnikat. „Inspektoři zjistili klamání spotřebitele v délce záruční lhůty. Dále byly slibovány dárky na pozvánkách, bohužel při prezentační akci tak to nebylo,“ vysvětlil Řezáč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předváděcí akce dlouhodobě sleduje redaktorka Andrea Čánová z Českého rozhlasu v Ostravě

Místo dárků si museli lidé naopak zboží zakoupit, firma na ně navíc vyvíjela agresivní nátlak.

„Chtělo se mi brečet, nemohla jsem ani mluvit. Bylo toho na mě příliš,“ vzpomíná paní Zdeňka z Havířova na hrůzy, které zažila na jedné z předváděcích akcí. Prodejci ji nadávali, hrozili fyzickým útokem a jeden z nich na ni dokonce plivl.

Nekalé praktiky s předváděcími akcemi jsou často spojené s půjčkami. Důchodci ve změti papírů často podepisují úvěry, aniž by si toho byli vědomi. Na zneužívání seniorů firmami se upozorňovalo již delší dobu.

Předváděcí akce po česku: nadávky, plivance i únos

Číst článek

Získat vyjádření někoho z První reklamní společnosti je podle reportérů Českého rozhlasu v podstatě nemožné. Oficiální sídlo firmy je v panelovém domě v Hostivaři. Nikdo tam ovšem není k zastižení. Sousedé ale reportérovi potvrdili, že na místo neustále chodí starší lidé, kteří přišli o peníze, mají slzy na krajíčku a nemohou nikoho najít.

Igor Maňour, Andrea Čánová, Alina Holušová, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme