Exministryně Valachová čelí trestnímu oznámení kvůli dotaci pro olympioniky. ‚Udělala bych to znovu,‘ říká
Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) trvá na tom, že kritizovaná mimořádná dotace 76 milionů korun pro Český olympijský výbor z roku 2017 byla správná. Tvrdí, že bez ní by možná česká výprava neodcestovala na letošní zimní olympijské hry v Pchjongčchangu. Valachová čtvrteční tiskovou konferenci svolala po zveřejnění informace, že na ni kvůli této dotaci bylo podáno trestní oznámení.
Český olympijský výbor (ČOV) loni nedostal prostředky z Programu I na podporu reprezentace, ze kterého ho úředníci vyřadili. Vyplácení peněz pro střešní sportovní organizace pak Valachová zastavila poté, co na ministerstvu školství zasahovala policie kvůli podezření na ovlivňování dotací a tehdejší náměstkyně pro sport Simona Kratochvílová skončila ve vazbě.
Valachová o mimořádné dotaci olympionikům rozhodla krátce předtím, než podala demisi. „Hrozilo, že příprava olympioniků neproběhne tak, jak má, a bude ohrožena naše účast na olympiádě. Udělala bych to znovu. Mám absolutní jistotu, že tento postup byl správný,“ prohlásila ve čtvrtek. Po jejím odchodu dotaci definitivně schvaloval její nástupce Stanislav Štech (za ČSSD).
Medailisté z Pchongčchangu stále čekají na finanční odměny. 'Až budou, tak budou,‘ nestresuje se Krčmář
Číst článek
Předseda ČOV Jiří Kejval Valachovou podpořil. „Pokud bychom v roce 2017 tu částku mimo Program I nedostali, český tým by na zimní olympijské hry do korejského Pchjongčchangu nejspíš ani neodjel. Každopádně bychom měli obrovské problémy,“ uvedl.
Olympijský výbor poukázal na to, že letos už obdobnou částku dostal znovu z Programu I. „Suma v roce 2017 tedy nebyla nad rámec dlouhodobých každoročních dotací, jednalo se pouze o chybný úřednický proces,“ napsal.
Valachová připomněla, že její postup loni podpořila Národní rada pro sport a dokument projednala i vláda.
„Jak se může zaštiťovat usnesením jí sestaveného poradního orgánu Národní rady pro sport při legislativním procesu? Zákon o podpoře sportu přece jasně říká, že jakékoli financování sportu má probíhat na základě vyhlašovaných programů pro daný kalendářní rok,“ reagoval na to Marek Hájek, místopředseda České unie sportu, která dotaci dlouhodobě kritizuje.
Podpora nadějí
Národní rada podle něj tehdy hovořila o zajištění financování přípravy sportovců na olympiádu z Programu I. V usnesení z 12. května 2017, které ve čtvrtek Valachová poskytla novinářům, je doslova uvedeno: „(Národní rada) doporučuje ministryni zajistit plynulost mimořádné olympijské přípravy sportovců.“ O Českém olympijském výboru se usnesení výslovně nezmiňuje.
V době schvalování této mimořádné dotace už byly vyplaceny svazům zhruba dvě miliardy korun na přípravu reprezentantů včetně olympioniků. Valachová ale připomněla, že příprava českých olympijských nadějí je podporována intenzivněji.
„Pokračuje speciální podpora skrze Český olympijský výbor. Jsou to speciální peníze na olympiádu,“ poznamenala.
Český olympijský výbor jako jediný ze sportovních svazů a organizací obdržel mimořádnou dotaci, i když se po pozastavení dotací většina svazů ocitla ve finanční tísni. U olympioniků ale byla podle Valachové situace nejkritičtější.
‚Způsobila totální rozvrat.‘ Podle České unie sportu je viníkem dotační kauzy bývalá ministryně Valachová
Číst článek
„Tehdy jsem jako ministryně velmi přemýšlela nad tím, do jaké míry mohu využít principu mimořádných dotací. Myslím, že jsem se rozhodla správné. Hrozilo nebezpečí z prodlení, olympiádu neposunete,“ řekla.
V kauze ovlivňování sportovních dotací Valachová nadále figuruje jako svědek. Mimořádnou dotací pro ČOV se ale policie na základě trestního oznámení zabývá.
„Policie to prověřuje a také jsem se k tomu vyjadřovala. Je to normální policejní postup,“ doplnila Valachová. Útoky na svou osobu považuje za taktiku obviněných, která má zpochybnit její důvěryhodnost v roli svědka.
Česká unie sportu (ČUS) a její vedení jsou obviněnými v kauze údajného ovlivňování sportovních dotací. Trestní oznámení ale nepodal nikdo z obviněných.
„Podaly ho jiné subjekty sdružené v ČUS, které jsou samostatnou právnickou osobou a nejsou obviněny. Učinily tak z důvodu rozhořčení. Desítky milionů korun šly mimo jakékoli dotační programy do ČOV v době, kdy sportovní svazy, kluby a tělovýchovné jednoty neměly peníze,“ dodal Hájek.