Český olympijský výbor se necítí poškozen, řekl jeho šéf Kejval v kauze rozdělování sportovních dotací

Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval se necítí poškozený v kauze manipulace se sportovními dotacemi ministerstva školství. Ve středu to uvedl u pražského městského soudu, kam přišel jako svědek v tomto případu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kejval, předseda českého olympijského výboru

Jiří Kejval, předseda českého olympijského výboru | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obžaloba tvrdí, že předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta v roce 2017 kvůli zvýšení státní podpory pro ČUS ovlivňoval skrze svého podřízeného Jana Boháče výši schválené částky, mimo jiné na úkor ČOV. Podle Kejvala ČOV finanční ztráty v daném období nezaznamenal.

Ten příběh se skutečně nestal, odmítá exnáměstkyně Kratochvílová obžalobu v kauze sportovních dotací

Číst článek

„Napsali jsme Policii České republiky, že jsme nikde k tomu datu, kdy jsme to napsali, nenašli žádné ztráty ani poškození,“ řekl ve středu novinářům Kejval.

V kauze jsou mezi obžalovanými kromě Jansty a Boháče také bývalý předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta.

A také bývalá náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová, která podle obžaloby v roce 2017 nezákonně ovlivňovala rozdílení dotací, a to v souladu s pokyny svého milence Pelty a také na základě přání Jansty.

‚Všechno dobře dopadlo‘

V roce 2017 byl ČOV vyřazen z dotačního programu na ministerstvu školství. Na Kejvalovu žádost však následně ČOV dostal od ministerstva mimořádnou dotaci 76 milionů korun mimo dotační programy.

Nechtěl jsem 65 milionů, ale abychom dostali prostě nejvíc, řekl Jansta ohledně rozdělování dotací u soudu

Číst článek

ČOV tehdy uvedl, že tuto částku potřeboval na aktivity spojené s účastí na soutěžích a přípravu olympioniků, mimo jiné na zajištění přípravy a účasti českého týmu na ZOH 2018 v Pchjongčchangu.

„Měli jsme výdaje na olympiádu a tehdy jsme byli vyřazeni z toho programu. Ale potom jsme dostali nový program, kde jsme peníze dostali. Takže z našeho pohledu to všechno dobře dopadlo,“ řekl ve středu Kejval.

Zároveň uvedl, že po zjištění, že by neměli dotace dostat, napsal ČOV na ministerstvo oficiální dopis adresovaný i tehdejší ministryni Kateřině Valachové (ČSSD).

„Informovali jsme ji o tom, že nemáme žádné peníze od ministerstva a že by byla ohrožena čest České republiky na olympijských hrách, a ministerstvo to následně začalo řešit,“ uvedl Kejval.

Odmítl odpovědět

Na dotaz novinářů, zda si myslí, že by mohli být Pelta s Janstou na rozdíl od něj obžalováni proto, že si podle obžaloby chtěli zajistit vyšší dotace pomocí Kratochvílové, a nikoliv oficiálního dopisu, nechtěl Kejval odpovědět. „To je otázka soudu, ale může to takhle vypadat,“ dodal Kejval.

Obžaloba mimo jiné uvádí, že Boháč Janstovi poskytl interní informace z jednání komise - konkrétně, že ČUS má dostat 48,5 milionu a také kolik peněz má obdržet ČOV a Česká obec sokolská. Jansta pak volal Kratochvílové a sdělil jí, že největší organizace nemůže dostat jen 48,5 milionu, že je potřeba snížit dotaci pro ČOV a že sokolové mají dostat podporu z jiného programu.

Na otázku novinářů, zda považuje za standardní, že Jansta s Boháčem podle obžaloby věděli, kolik mají jednotlivé svazy dostat peněz, odmítl Kejval odpovědět.

‚Běžná praxe‘

Jednou z výtek u soudu byla skutečnost, že ČOV platí cesty na sportovní akce mimo jiné i úředníkům, kteří následně o výši dotací rozhodují. Podle Kejvala je tato praxe běžná i v jiných zemích. „Jestli je to konflikt zájmů, tak všude ve světě,“ uvedl.

Fotbal je pro dělníky, po Ivánkovi jsem byl toxickej, řekl Pelta u soudu. Připomeňte si další jeho výroky

Číst článek

Kejval se ohradil také proti dřívějšímu výroku Janstova advokáta, který řekl, že ČUS měl zase dostat míň než spolek, který nemá členskou základnu. Podle Kejvala to bylo nedorozumění, protože ČOV členskou základnu má, pouze nemá členy, na které by bylo možné vyplatit dotace.

„Ministerstvo dalo parametry a bylo tam napsáno, na jaké členy kdo žádá dotaci. A my nemůžeme žádat dotace například na svaz atletiky, kteří jsou naši členové, protože svaz atletiky si žádá sám,“ řekl Kejval. Zda ČOV dotace na členy dostal, Kejval netuší. „To jsou interní informace ministerstva, my jsme viděli celkovou částku, kterou jsme dostali,“ dodal.

Kromě Jansty, Boháče a Kratochvílové čelí stíhání v kauze manipulace s dotacemi také ředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza, ČUS a Fotbalová asociace ČR. Všichni vinu odmítají. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme