Cestující přijíždějící do Česka z Číny budou muset podstoupit covid test. Povinnost platí od pondělí

Ministerstvo zdravotnictví zavádí od pondělí 16. ledna pro cestující z Čínské lidové republiky do České republiky opatření, které jim přináší povinnost předložit při odletu z Číny výsledek PCR testu nebo antigenního testu v případě, že v této zemi pobývali v posledních čtrnácti dnech déle než dvanáct hodin.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující pekingského metra během ranní špičky 26. prosince 2022

Od pondělí 16. ledna pro cestující z Čínské lidové republiky do České republiky platí povinnost předložit při odletu z Číny výsledek covid testu (ilustrační foto) | Foto: Josh Arslan | Zdroj: Reuters

Dokument vydaný čínskými orgány nesmí být před odletem starší než 48 hodin. „Na základě předchozí soudní judikatury tato povinnost neplatí mimo jiné pro české občany a občany Evropské unie s trvalým a přechodným pobytem v České republice a jejich rodinné příslušníky, kteří mají pobyt v Česku,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Čína po třech letech otevřela hranice, nevyžaduje už karanténu. Na cesty vyrazily desetitisíce lidí

Číst článek

Na základě předchozích předpisů testy nemusí předkládat občané České republiky a jejich rodinní příslušníci, kteří cestují s nimi. Opatření se netýká ani občanů Evropské unie, kteří mají pobyt v Česku, ať už přechodný nebo trvalý a jejich rodinných příslušníků. Test nemusí předkládat ani personál letadla a držitelé diplomatického pasu.

Opatření platí prozatím do konce ledna, pak ministerstvo zdravotnictví vyhodnotí, jak je efektivní. Ministerstvo uvádí, že se při zavádění jednotlivých nařízení řídí doporučením Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí a snaží se o koordinovaný postup v rámci Evropské unie.

hav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme