Nechtějme, aby děti zachraňovaly počty očkovaných. Vakcína je pro ně riziková, tvrdí imunolog Thon

Česká vakcinologická společnost souhlasí s očkováním proti covidu pro děti nad 12 let, prý přínosy převažují před riziky. Britští odborníci ale tvrdí opak a země očkování dospívajících odložila. „Přínosy nad riziky mírně převažují,“ tvrdí epidemiolog a člen České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování dětí a dospívajících | Zdroj: Shutterstock

Imunolog výzkumného centra Recetox Masarykovy univerzity v Brně Vojtěch Thon ale navrhuje vakcíny přenechat rizikovým skupinám i z jiných zemí světa, než je jen Česko.

„Stále máme vakcíny pro použití v nouzovém režimu, tedy jde-li o záchranu života. Tyto vakcíny se sledují, jestli jsou bezpečné. U dětí to stále nevíme. Studie byly prováděny na minimálním množství dětí. Naočkujme ty, kteří mohou zemřít, což děti v dané chvíli nejsou,“ žádá imunolog Thon.

Prymula odmítá, že by vakcíny nebyly testované také na dětské populaci. „Nemáme dlouhodobé zkušenosti, ale z těch krátkodobých tady skutečně nějaký velký problém skutečně není. Má očkování mladších věkových kategorií má smysl? Z epidemiologického hlediska určitě ano.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Je očkování dětí mezi 12 a 16 lety bezpečné? A pomůže ke snížení virové nálože v populaci? O přínosech a rizicích plošného očkování dětí hovoří lékaři Roman Prymula a Vojtěch Thon.

„Není tady ideální svět, takže je tu poměrně vysoké procento osob starších osob, které se očkovat nenechaly. Proto to musíme suplovat v kategoriích nižších, abychom zabránili cirkulaci viru v populaci a chránili i ty, kteří se očkovat nenechali. Byť je to z jejich hlediska určitě sobecké,“ konstatuje epidemiolog.

„Etická kritéria pro kolektivní imunitu jsou úplně jiná a nemohou být nasazována u dětí, aby zachraňovaly dospělé,“ oponuje Thon.

„Děti skutečně bohudík riziková skupina nejsou, jejich imunitní odpověď je lepší a jiná. Současné vakcíny jsou předimenzovány pro děti – a tím pádem mohou zcela zbytečně vznikat u dětí nežádoucí účinky.“

„Už také víme, že přenos není z dětí na dospělé, ale častěji z dospělých na děti. Takže dospělá populace infikovala děti, které byly také doma. A nikdo neřeší, zda prodělaly covid celé rodiny včetně dětí. Celá řada z nich už je fakticky chráněna, protože onemocnění děti neprodělaly, ale s infekcí přišly do styku,“ tvrdí Thon.

Spor o dětskou dávku

Epidemiolog nesouhlasí, že by dětské vakcíny byly předimenzovány. „Také u jiných očkování dětem podáváme vyšší dávku než dospělým. Je pravdou, že řada dětí být očkována nemusí, protože onemocnění prodělala a mají ochranné protilátky.“

Thon trvá na tom, že dětská dávka předimenzována je. „Studie teď u dětí snižují dávku na jednu třetinu, u nejmenších na jednu desetinu. Ale i tak výsledky ukazují reaktivitu ještě větší ve smyslu nežádoucích účinků. Asi 51 procent dětí potřebovalo pak látky na snížení teploty a horečky, které opět snižují účinnost vakcíny.“

Je celá řada studií a optimální dávkové schéma se stále hledá, připouští Prymula. „Ale v kategorii 12 až 16 let se dávka od dospělé populace lišit nebude. Do budoucna se může snížit, ale výrazně nižší nebude.“

„Očkujme kohokoliv, ale jen v případě správné indikace. To je ten jednotlivý a precizní přístup k tomu, aby vždy pozitiva převážila potenciální negativa,“ odmítá plošné očkování dětí Vojtěch Thon.

Individuální přístup je prioritní, souhlasí epidemiolog. „Ale tam ještě nejsme. Očkujeme plošně a standardně se protilátky netestují. Pokud víme, že je hladina protilátek vyšší, očkování nutné není, ale každého na protilátky bych před očkováním netestoval,“ přiklání se k plošnému očkování dětí nad 12 let Roman Prymula.

Poslechněte si celou debatu o výhodách a rizicích očkování. Moderuje Karolína Koubová.

Karolína Koubová, oci Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme