Na jednotkách intenzivní péče v Česku leží aktuálně 64 lidí s koronavirem, kapacita je 1679 lůžek

Ministerstvo zdravotnictví poprvé zveřejnilo údaje o počtu těžce nemocných s onemocněním COVID-19 v českých nemocnicích. Podle dat, která na svém webu úřad od sobotního odpoledne průběžně aktualizuje, bylo k úternímu ránu celkem 291 pacientů hospitalizovaných. Ve vážném stavu je 64 z nich. Možné přetížení nemocnic akutními případy podle odborníků zatím nehrozí, volných lůžek na jednotkách intenzivní péče ministerstvo eviduje zhruba 1679.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Klíčový není hardware, ale software, tedy edukovaný personál, který se o pacienty bude starat,“ uvedl na tiskové konferenci předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý. Lékařů se zaměřením na intenzivní péči jsou podle databáze přes čtyři tisíce, sester odhadem 15,5 tisíce.

Odborníci již dříve odhadovali, že na konci března bude v tuzemsku tři tisíce případů nákazy, k čemuž téměř na den skutečně došlo podle stávajících dat testovaných. K úterním 8.30 ministerstvo zdravotnictví evidovalo 3002 nakažených. Na konci dubna se podle odhadů Ústavu zdravotnických dat a statistiky očekává kumulativně asi 15 000 nakažených, tedy včetně už vyléčených pacientů. 

‚Roušky do Velikonoc. Záleží na Prymulovi. Ženy ocení kadeřnici.‘ 9 výroků o konci opatření kvůli koronaviru

Číst článek

„Pokud asi deset procent nakažených potřebuje hospitalizaci, museli bychom mít kolem 33 000 pacientů, abychom museli uvažovat o tom, že by systém mohl být ohrožen,“ dodal Černý.

Ministerstvo také zprovoznilo nový informační systém, který mapuje dostupnost zdravotnické péče, včetně lůžek. Ústavem zdravotnických informací a statistiky byla databáze představena minulý týden. V Česku eviduje dohromady 4481 lůžek na odděleních anesteziologie a resuscitace (ARO) a intenzivní péče (JIP) pro dospělé pacienty. Odhadem 63 procent z nich je ale využíváno pacienty, kteří onemocnění COVID-19 nemají. 

I přesto jsou dostupné kapacity speciálních lůžek podle odborníků dostačující. „Ve vztahu k obyvatelům vychází Česká republika z pohledu kapacity lůžek výborně, jsme na špici Evropské unie,“ uvedl na tiskové konferenci předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý.

Ministerstvo zdravotnictví také plánuje průběžně mapovat využití plicních ventilací a přístrojů, které umožňují nahrádu plic (ECMO). Těch je dohromady 2080, respektive 72. Podle údajů z minulého týdne byly přístroje využity z 39 procent. Podle mluvčího zdravotnického ústavu Jiřího Trávy se kapacity lůžek ani přístrojů k úternímu ránu výrazně nezměnily.

Nela Krawiecová, Jan Cibulka, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme