Epidemie silně brzdí, říká Dušek. Další nápor na nemocnice už i díky očkování neočekává

Ani rizikové scénáře vývoje covidu-19 nepředpokládají podle zdravotnických statistiků znovunaplnění nemocnic. K současnému trendu přispívá vysoká proočkovanost nejrizikovějších seniorů, kteří tvořili skoro tři čtvrtiny hospitalizovaných. Tvrdí ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf statistiků Ladislav Dušek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nyní se v nemocnicích nachází 740 lidí s covidem, nejméně za posledních osm měsíců. V těžkém stavu je 133 z nich. Pacienti s covidem už podle Duška přestávají limitovat běžnou nemocniční péči. Kolem poloviny června by měla být zátěž v nemocnicích velmi nízká, nově hospitalizovaní se vyskytnou jen ojediněle. Teď nemocnice přijímají kolem 30 lidí s covidem denně, necelá pětina čelí vážnému průběhu nemoci.

„Máme i scénáře, které pracují s nějakým rizikovým vývojem po rozvolňování, ale ani tam není vidět potenciál zásahu do nemocnic díky proočkování vysoce seniorních kategorií obyvatel," uvedl. Podle něj se ale už od zmírňování po Velikonocích žádné zhoršení neprojevuje.

Epidemie v Česku dál zpomaluje. Během dvou týdnů klesl počet pacientů v nemocnici z 2000 na 800

Číst článek

U třetiny nakažených seniorů je vysoká pravděpodobnost, že se dostanou kvůli vážnému průběhu do nemocnice. Za týden se pozitivita prokázala zhruba u 600 z nich a jejich počty díky očkování klesají ve srovnání s celou populací ještě víc. Pokles nových případů se pohybuje mezi 25 procenty až 30 procenty týdně.

„V současné době vidíme, že epidemie silně brzdí. Nevidíme žádné zakolísání nebo nárůst. Platí to pro všechny regiony,“ dodal Dušek. Rozdíly mezi kraji se oproti začátku května postupně snižují. V současné době se více než polovina krajů udržuje pod hranicí 50 nových případů za týden na 100 tisíc obyvatel.

Do konce prvního červnového týdne by se podle Duška lokální čísla měla dostat na týdenní počet 25 na 100 tisíc obyvatel. Nové případy tak půjde stoprocentně kontrolovat v jednotlivých ohniscích a trasovat. „Až do léta budeme efektivně brzdit,“ dodal. Současné reprodukční číslo, tedy průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, je 0,7 až 0,8.

Dušek: Ve školách se od poloviny dubna udělalo přes dva miliony testů, pozitivních bylo 1057

Číst článek

Je třeba se soustředit na vysoce rizikové nákazy, tvrdí Dušek. Poukazuje na případy související s cestováním do zahraničí, nákazy po očkování nebo nákazy s rychlým průběhem odhalené až v nemocnici.

Statistici evidují asi 3600 lidí, kteří byli pozitivně testovaní po očkování. Jen 0,17 procenta z nich se nakazilo později než dva týdny po druhé dávce. Těžký průběh nemoci pak mělo 0,01 procenta vakcinovaných. „Nákazy po vakcinaci je nutné posuzovat dle doby od aplikace dávky očkování. Dojde-li k nákaze před vakcinací nebo krátce po ní, nemůže očkování ještě dotyčného chránit,“ uvedl Dušek.

Z dat o očkování vyplývá, že se plně naočkovat nechalo 11,6 procenta populace a alespoň jednu dávku dostala zhruba třetina lidí. Mezi nejstaršími seniory nad 80 let už bylo očkováno plně 60 procent a částečně 75 procent. U sedmdesátníků byla alespoň jedna vakcína podána 76 procentům, u lidí nad 60 let více než 60 procentům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme