Za sobotu laboratoře v Česku odhalily 550 nových případů covid-19. Reprodukční číslo kleslo na 1,29

V sobotu přibylo v Česku 550 potvrzených případů covidu. Je to nejvyšší víkendový nárůst od 15. května. Počet hospitalizovaných se ale snížil o 23 na 217 pacientů. V těžkém stavu je 37 z nich. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy kleslo z 1,32 na 1,29. Nad hodnotou jedna, která znamená zrychlování epidemie, se drží od konce srpna.

Praha (Aktualizováno: 12:26 3. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku 1 693 790 případů nákazy (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Průměrná týdenní incidence covidu mírně stoupla na 41 potvrzených případů na 100 tisíc obyvatel. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání byly počty odhalených případů tento týden vyšší v pěti ze šesti dní. Výjimkou bylo pouze úterý, na které připadal svátek. Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin, návratem lidí do práce, dětí do škol a celkově větší mobilitou ve společnosti.

Pro vývoj epidemie a případné zpřísňování či uvolňování opatření je nyní ale spíš než počet zjištěných nákaz rozhodující, kolik lidí s koronavirem skončí v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče.

Na začátku tohoto týdne bylo s covidem-19 hospitalizováno 226 lidí, do soboty tedy jejich počet klesl o devět. Pacientů v těžkém stavu je zhruba stejně. Podle epidemiologa Rastislava Maďara už není většina lidí vůči covidu vnímavá tak, aby u nich způsobil vážnější stav, protože nemoc buď prodělali, nebo jsou očkovaní, případně obojí.

Situace v krajích

Epidemická situace se liší v jednotlivých krajích. Nejhorší zůstává v Praze, kde na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 60 nakažených. V Moravskoslezském kraji je incidence 57, v Jihočeském kraji 51.

Všeobecné zdravotní pojišťovně stouply náklady za covid-19. Letos budou činit 16 miliard korun

Číst článek

Naopak relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj, kde za uplynulý týden připadá na 100 tisíc obyvatel 12 případů koronaviru. V Královéhradeckém kraji je incidenční číslo 15, v Libereckém kraji 16.

Laboratoře v sobotu provedly zhruba 40 tisíc testů, asi o 13 tisíc méně než před týdnem. V kategorii preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných testů, podíl nově potvrzených případů nemoci stoupl z 0,42 procenta za předchozí sobotu na 0,73 procenta.

U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních vzrostl z 1,91 na 2,75 procenta. Podíl pozitivních u takzvané diagnostické indikace, kdy jsou už testováni třeba lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 3,35 na 6,58 procenta.

Míra vakcinace

Zdravotníci v sobotu podali přibližně dva tisíce dávek vakcíny proti koronaviru, o tisíc méně než před týdnem. Od začátku vakcinace bylo v zemi aplikováno 11,8 milionu dávek. Ukončené očkování má téměř šest milionů lidí.

Od začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku 1 693 790 případů nákazy. Většina lidí se z nemoci již vyléčila. S koronavirem naopak zemřelo 30 478 nakažených.

V posledních šesti dnech eviduje ministerstvo 11 obětí. Ve středu zemřelo s koronavirem pět lidí, což je nejvíce od 10. června. Loni touto dobou umíraly zhruba dvě desítky nakažených za den.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme