Česko eviduje za středu 206 případů covidu. Reprodukční číslo se stále drží nad hodnotou jedna

Ve středu přibylo v Česku 206 případů nemoci covid-19, což bylo o 13 méně než před týdnem. Výrazně ale ubylo testovaných - zhruba o 15 procent oproti předchozí středě, takže podíl nakažených na počtu testů rostl. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připravování vakcíny Johnson & Johnson

Očkováno proti covidu-19 bylo ve středu asi 44 tisíc lidí, což je zatím největší množství očkovaných za den v tomto týdnu (ilustrační foto) | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

K čtvrtku kleslo incidenční číslo, kterým se stát řídí při určování protiepidemických opatření, a také reprodukční číslo udávající rychlost šíření epidemie. Reprodukční číslo se ale stále drží nad kritickou hodnotou jedna, která znamená zrychlování šíření covidu-19.

Incidenční číslo udává počet nově potvrzených případů nákazy za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. Ke čtvrtku se snížilo ze středečních 13 na 12 případů. Nejvyšší je nadále v Praze s 28 případy a nejnižší ve Zlínském kraji se čtyřmi případy, informuje ministerstvo zdravotnictví.

Do letošního března se s novým koronavirem setkala polovina českých dospělých, tvrdí studie

Číst článek

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, ve čtvrtek kleslo ze středečních 1,06 na 1,02. Nad hodnotou jedna je tak už 12 dní v řadě.

Denní počty nově nakažených v posledních dnech kolísají. Zatímco o víkendu oproti předchozímu týdnu klesaly, v pondělí a úterý rostly a ve středu se opět množství nových případů snížilo.

Klesly však také počty provedených testů ze zhruba 33 tisíc PCR a 52 tisíc antigenních za předešlou středu na nynějších 27 tisíc PCR testů a 45 tisíc antigenních.

Testy v úterý prokázaly 294 nově nakažených. Nejrychleji se nemoc šíří v Praze a Libereckém kraji

Číst článek

Stouply tak podíly odhalených případů nákazy na počtech testů. U preventivních a plošných testů, které tvoří naprostou většinu prováděných testů, podíl potvrzených případů nákazy vzrostl z 0,11 procenta za předchozí středu na 0,14 procenta.

Podíl pozitivních stoupl také u diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, z 1,46 na 2,33 procenta.

Pouze u epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních klesl, a to z 0,71 na 0,55 procenta.

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, se oproti předchozímu týdnu nezměnil. Drží se na 60 hospitalizovaných, z nichž 13 je aktuálně ve vážném stavu.

Vývoj pandemie od začátku

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a zemřelo 30 382 lidí s covidem-19. Za posledních sedm dní bylo podle ministerstva zaznamenáno šest zemřelých s covidem-19.

Očkováno proti covidu-19 bylo ve středu asi 44 tisíc lidí, což je zatím největší množství očkovaných za den v tomto týdnu. V posledních týdnech ale denní počty očkovaných výrazně klesají. Zatímco v polovině července bylo ve všedních dnech očkováno ještě skoro 100 tisíc lidí denně, tento týden už je to jen kolem 40 tisíc lidí denně.

Od začátku očkování loni v prosinci bylo v Česku podáno celkem 11,09 milionu dávek vakcín proti covidu-19 a zhruba 5,42 milionu lidí bylo plně naočkováno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme